Bugetul alocat Ministerului Culturii pentru anul 2025 a fost redus din nou, iar Raluca Turcan atrage atenția asupra impactului sever asupra patrimoniului național și a proiectelor culturale esențiale.
Dacă în 2024 alocările pentru cultură se ridicau la 1,42 miliarde lei, în 2025 suma scade la 1,40 miliarde lei, o scădere de 1,16%. Raportat la PIB, alocarea pentru cultură ajunge la doar 0,07%, ceea ce reflectă, potrivit Turcan, o indiferență față de sectorul cultural al României.
Principalele efecte ale reducerii bugetului sunt resimțite în mai multe domenii:
- Teatrele, muzeele și operele vor primi mai puțini bani: -6,15% la credite bugetare și -14,78% la credite de angajament.
- Cheltuielile de capital pentru infrastructura culturală scad dramatic cu 83%, afectând grav investițiile necesare în acest sector.
- Industria cinematografică este una dintre cele mai lovite, cu un buget care scade de la 123 milioane lei în 2024 la doar 50 milioane lei în 2025, mult sub necesarul estimat.
În ceea ce privește proiectele deja aflate în derulare, Turcan subliniază că investițiile în programele cu finanțare rambursabilă vor scădea cu 70 milioane lei. Aceasta va afecta grav lucrările de reabilitare a unor obiective importante precum Muzeul Național de Istorie al României și Teatrul Național Marin Sorescu din Craiova.
„Cultura nu poate supraviețui doar din declarații. Este nevoie de finanțare reală, nu doar de discursuri frumoase”, a declarat Raluca Turcan, subliniind că viitorul instituțiilor culturale românești este în pericol din cauza reducerii fondurilor.
Ultima oră
- Se scumpește cafeaua. Prețurile cresc vertiginos acum 15 minute
- Patronii restaurantelor din Sibiu, pro și contra regulii care permite clienților să-și aducă recipiente pentru mâncare și băuturi acum 20 de minute
- Liliana Coldea a pierdut procesul cu Spitalul CFR. Medicul e bun de plată acum 23 de minute
- Cazul colecției unui artist din Sibiu, aruncate la gunoi de familie. SOMA vine cu o veste proastă acum 31 de minute
- Alhassan în dizgrație la FCSB și dorit la FC Hermannstadt. ”Îl așteptăm pe Baba de la Sibiu” acum 50 de minute