un boxer de la acs pugilistic sibian a devenit campion național de cadeți (video foto)

Sportivul Robert Șamu (14 ani) de la ACS Pugilistic Sibian a devenit campion național la cadeți, la categoria 80 kg.

Sibianul Robert Șamu  a impresionat la Campionul Național de cadeți, categoria 80 kg, care s-a desfășurat la Câmpia Turzii. Noul campion național la cadeți este antrenat la ACS Pugilistic Sibian de tehnicienii Adrian Panainte și Daniel Olteanu.

play-sharp-fill

Paradoxal, meciul din sferturile de finală a fost și cel mai greu pentru sibian, care s-a impus la puncte, scor 3-2. Apoi în semifinale, boxerul de la Pugilistic Sibian a câștigat în repriza a doua. Finala a fost cea mai facilă, Robert câștigând în prima rundă, prin inferioritatea adversarului.

”Robert este o forță, având în vedere că are doar 14 ani și boxeaza la 80 kg. Sperăm să meargă la Lotul Național și să poată participa apoi la Campionatele Europene și Mondiale de cadeți. Mulțumim sponsorilor Rotaract și Prisaca lui Moș Ene” a declarat antrenorul și președintele de la Pugilistic Sibian,  Adrian Panainte.

Pentru Robert Șamu urmează selecția pentru Lotul Național de cadeți, care va avea loc în luna decembrie, la București. Dacă va fi selecționat, Șamu își va face debutul sub ”tricolor.”

Clubul sibian este de un an afiliat la Federația de Box și numără circa 12-13 sportivi legitimați. În schimb, sunt mult mai mulți amatori, care se antrenează  de plăcere la sala de sport situată pe Strada Dorobanților nr. 5.