fc hermannstadt pierde și cu dinamo și rămâne în criză. rămâne măldărășanu? (foto video)

FC Hermannstadt a suferit al patrulea eșec consecutiv,  0-2 pe ”Municipal” cu Dinamo București, iar rămânerea antrenorului Marius Măldărășanu pare tot mai puțin probabilă.

Doar 6500 de spectatori au venit sâmbătă să vadă duelul Sibiu – Dinamo. Prezenți în număr mare la Sibiu, dinamoviștii au dominat fondul sonor pe Municipal, mai ales că Sibiul nu a avut galerie.

Roș-albii au umplut peluza destinată oaspeților, așa cum s-a întâmplat și în precedentele jocuri directe de lângă parcul „Sub Arini.”

Dinamo a fost mai prezentă în joc în prima repriză, în care a avut posesia, dar au fost puține faze de poartă.

Jocul a fost echilibrat,  Sibiul s-a organizat bine, dar acțiunea lui Cîrjan a destabilizat defensiva ardelenilor, unde călcâiul lui Ahile a fost din nou luxemburghezul Selimovic.

Astfel, Selimovic îl doboară în careu pe Cîrjan în minutul 31, centralul Vidican nu vede penalty, dar e chemat la VAR și își schimbă decizia. Seljmani trage impecabil de la punctul cu var, fără nicio șansă pentru portarul Căbuz și Dinamo deschide scorul.

play-sharp-fill

Dinamo rămâne fără antrenor principal pe bancă din minutul 35, Zeljko Kopic fiind eliminat din cauza injuriilor la adresa arbitrului. Extrem de nervos, tehnicianul ”câinilor”  a mers să-i ceară socoteală lui Vidican după un faul banal, fiind cu greu ținut de colaboratori.

Dinamo a intrat la cabine în avantaj și rămânea de văzut dacă trupa lui Măldărășanu cade din nou psihic, așa cum a făcut în ultimele jocuri. Amenințat cu postul, tehnicianul a făcut două schimbări la pauză, dar jocul sibienilor tot n-a ieșit la lumină. Partea secundă debutează cu o altă gafă colosală a lui Selimovic, dar oaspeții nu fructifică.

Fundașul Găman are o situație bună în minutul 55, reia din voleu din 7 metri, dar mult peste poartă. Sibiul are ceva sclipiri, dar ajunge greu la poarta oaspeților. Murgia face cel mai slab meci de când e la Sibiu. dar gazdele au avut mai multe ”mâini moarte.”

Dinamo și-a pierdut treptat interesul pentru atac, iar Sibiul a urcat liniile și a avut posesia în partea secundă.

Fostul jucător al FC Hermannstadt, Opruț a sângerat la cap după un duel intens și a terminat meciul cu un bandaj uriaș pe cap. Dinamo s-a desprins în minutul 87, când după o combinație cu Cîrjan, stoperul Boateng a scăpat singur cu Căbuz, l-a dribat și a punctat fără emoții. S-a terminat 2-0 pentru Dinamo, iar sibienii se prăbușesc de la acel 6-2 cu Poli Iași, pe care nu au știut să îl gestioneze.

Din nou FC Hermannstadt a făcut un meci foarte slab, ca și în precedentele trei dispute pierdute la scor. Cu 13 puncte din 14 meciuri, trupa de pe Cibin este pe locul 14 în Superliga, iar mandatul lui Măldărășanu pare să ajungă la final.

FC Hermannstadt: Căbuz – Antwi, Găman, Selimovic, Goncalves – Oroian (Neguț 46), Biceanu (D.Iancu 66), Murgia – Deaconu (Chițu 46), Buș (R. Popescu 87),  Ian. Stoica. Antrenor: Marius Măldărășanu.