csu sibiu pierde categoric la rm. vâlcea. sfert de coșmar pentru universitari (foto)
Foto credit: Catalin Margarit / PinPhoto

Deși a condus la pauză, CSU Sibiu a cedat clar sâmbătă seara în deplasarea de la Rm. Vâlcea, 60-94, în runda a 6-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

Cu o echipă mult mai bună decât sezonul trecut, Vâlcea a început bine disputa cu CSU și s-a distanțat la 14-4. Universitarii au revenit rapid în meci și după primul sfert, Vâlcea conducea cu 24-22. Sibienii au fost mai activi în sfertul secund, au condus pe tabelă și au intrat în avantaj la pauza mare, 43-41.

Trupa lui Rinkevicius a avut însă un sfert al treilea de coșmar, în care nu a marcat din acțiune!  Sibienii au terminat sfertul cu doar 5 puncte marcate, toate de la linia de libere, în timp ce oltenii au pus în coș 28 de puncte.

Astfel, după 30 de minute, Vâlcea se detașase la 69-48 și rezolvase deja soarta meciului. Ofensiva lui CSU a fost sub cotele de avarie și în ultimul sfert. Vâlcea a câștigat detașat confruntarea, cu scorul de 90-64.

Fostul pivot al CSU, Rareș Uță a marcat 12 puncte pentru gazde. După șase etape, CSU Sibiu are un bilanț de 3-3 și etapa viitoare primește vizita celor de la CSA Steaua București.

”Vulturii” au coborât pe locul 8 în Liga Națională de baschet și așa cum era de așteptat la startul sezonului, după reducerea drastică a bugetului, vor avea mult de tras pentru a prinde un loc în play-off-ul sezonului actual al Ligii Naționale.

CSU Sibiu: Pipkins 21, Threat 14, B. Popa 8, Schizas 5, Dragoste 5, Agbelese 4, Gross 4, Colak 3, Banciu. Antrenor T. Rinkevicius.