csu sibiu, pas greșit acasă cu timișoara. bănățenii au câștigat clar meciul

CSU Sibiu a suferit luni seară primul eșec în acest sezon pe teren propriu, 69-81 cu SCM Timișoara, în meci contând pentru etapa 5 din Liga Națională de baschet masculin.

Timișorenii au controlat primul sfert din Sala Transilvania, au condus și la 10 puncte (18-8), iar la capătul acestuia aveau avantaj, 20-15.  În sfertul secund, SCM s-a distanțat din nou, 37-27, iar la pauza mare avea 37-30.

După câteva minute de joc în partea secundă, universitarii au revenit în joc și s-au apropiat de adversară, 40-43. La capătul sfertului trei, Sibiul era la opt lungimi de adversar: 49-57. Bănățenii au început mai bine actul decisiv și s-au distanțat din nou considerabil. Vulturii au revenit până la urmă în meci, apropiindu-se la doar cinci puncte: 63-68. Era însă prea târziu.

Oaspeții au gestionat mai bine ultimele minute de joc, iar la final s-au impus cu 81-69. O victorie clară pentru Timișoara, după ce Sibiul nu a reușit să își adjudece niciun sfert în acest joc.

Cu un bilanț de 3-2, echipa lui Tomas Rinkevicius este pe locul 7 în Liga Națională de baschet masculin, dar încă nu a jucat cu echipele tari ale campionatului. Sâmbătă, CSU se deplasează la Rm. Vâlcea, pentru duelul cu echipa locală, un duel care se anunță dificil pentru ”vulturi.”

CSU:  Threatt 11, Pipkins 11, Dragoste 11, Colak 10, Agbelese 9, Schizas 8, Gross 6, Popa 3.