meci genial făcut de ianis stoica de la fc hermannstadt la tineret. două goluri care califică naționala la euro (video)

Mijlocașul stânga de la FC Hermannstadt, Ianis Stoica a fost decisiv marți seară pentru echipa națională de tineret, care s-a impus cu 3-1 în jocul cu Elveția și s-a calificat la Campionatul European.

România U21 a învins Elveția U21 cu scorul de 3-1 în Giulești și s-a calificat pentru a patra oară consecutiv la Campionatul European de tineret care va avea loc anul viitor.

Mijocașul stânga  Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 16, când a marcat din careul mic după pasa excelentă în fața porți a lui Luis Munteanu. Tot jucătorul de la FC Hermannstadt a adus desprinderea în minutul 35, cu un șut superb, la vinclu, după o acțiune spectaculoasă a ”tricolorilor” în careul advers.

Rămași în inferioritate numerică, elvețienii au redus din handicap prin Hajdari, în miutul 65. Peste doar un minut, Umit Akdag a marcat pentru ”tricolori” și a stabilit scorul final. Ianis Stoica a fost înlocuit în minutul 76.

S-a terminat 3-1 pentru România, care a câștigat grupa preliminară și astfel are asigurate biletele pentru Euro 2025.