csu sibiu câștigă la galați și rămâne în zona primelor locuri ale clasamentului (video)

CSU Sibiu a reușit duminică prima victorie în deplasare din acest sezon, 92-83 cu CSM Galați, în etapa 5 din Liga Națională de baschet masculin.

Universitarii au suferit în primele două sferturile ale disputei de la Galați, contra ultimei clasate, CSM. Sibiul a început mai bine, a avut 6-2, dar după primele 10 minute, gazdele conduceau cu 23-22. Sibiul nu a reușit să se impună nici în sfertul secund, fiind condus cu 25-36 în minutul 15. Diferența a scăzut pe finalul acestui sfert, iar la pauza mare, Galațiul conducea cu 44-40.

YouTube video

Echipa lui Tomas Rinkevicius a găsit mai lesne calea spre coșul advers în doua repriză.  Sibiul a câștigat al treilea sfert cu 25-19 și a intrat în ultimele 10 minute cu avans de o posesie.

CSU a început bine sfertul decisiv, și-a mărit avansul și a avut 77-66 în minutul 35. Galațiul s-a apropiat la două puncte înainte de final, dar universitarii au câștigat fără emoții, scor 92-83. De remarcat și debutul lui Agbelese, care a jucat 16 minute, fără a se evidenția.

Cu un bilanț de 3-1, Sibiul este pe locul 3 în Liga Națională, după CSM Oradea și Rapid, care au punctaj maxim.

CSU Sibiu: Pipkins 18, Threatt 17, B. Popa 13, Schizas 12, Gross 11, Dragoste 11, Colak 10, Agbelese, Zetos.