măgura cisnădie scapă printre degete victoria cu dunărea brăila

Măgura Cisnădie a remizat sâmbătă, pe teren propriu, scor 30-30 (12-17) cu Dunărea Brăila, în etapa 6 din Liga Națională de handbal feminin.

Echipă de cupe europene și în acest sezon, Dunărea Brăila era favorită în jocul din Sala Măgura. Oaspetele au început mai bine și au condus la 2-3 goluri în primul sfert de oră. După 25 de minute destul de echilibrate, Dunărea s-a desprins și la pauză avea 17-12.

De la 12-18, echipa cisnădiană a început însă să recupereze diferența, pas cu pas. A jucat mult mai bine în apărare, Pașca a intrat bine între buturi. În plus,  față de prima repriză, a găsit soluții în atac, acolo unde Diagouraga și Radosavljevic au fost în zi excelentă.

Măgura a reușit să egaleze rapid, în minutul 43, când tabela arăta 21-21. Mai mult, echipa pregătită de Victorina Bora a trecut în avantaj, 26-24 în minutul 50.

Ultimele 10 minute au fost dramatice, iar Măgura și Dunărea au mers cap la cap. Cisnădia a părut că se despinde din nou în câștigătoare în minutul 55, când avea 29-27, dar Brăila a egalat. Cu 30 de secunde înainte de final, Diagouraga a marcat pentru 30-29 și a fost nebunie în sala din Cisnădie.

Dunărea a avut ultimul atac și chiar în ultima secundă a reușit să egaleze prin A. Popa.  S-a terminat 30-30, un punct prețios pentru Măgura, care însă suspină după cele două puncte irosite în final.

Cu 4 puncte din 6 jocuri, Măgura a urcat pe locul 9 în Liga Națională, deasupra locurilor de baraj.

Măgura: Rajcic, Pașca, Batinovic – Diagouraga 11, Radosavljevic 4, Sutranova 4, Lovric 4, Bardac 4, Ilie 2, Cusset 1, Toth, Abed Kader. Antrenor: Victorina Bora