FC Hermannstadt umilită pe “Municipal”. Sibiu a pierdut la scor cu Sepsi (video foto)

FC Hermannstadt a suferit o nouă umilință, pierzând sâmbătă pe Stadionul Municipal, 0-4 cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Echipa lui Marius Măldărășanu nu și-a revenit deloc după rușinea de la Ploiești, unde pierduse etapa trecută cu 1-4. Sibienii au avut parte de un nou eșec jenant, de această dată chiar la Sibiu, acolo unde Sepsi s-a impus cu un incredibil 4-0. Nimic nu au jucat sibienii în acest meci, semn că nu au învățat nimic din cel cu Petrolul.

Sepsi a venit la Sibiu cu japonezul Mino Sota titular, mijlocașul atât de iubit pe malul Cibinului cât a evoluat la FC Hermannstadt. Japonezul a fost aplaudat la scenă deshisă spre final, când a fost înlocuit.

C. Matei a avut prima ocazie pentru oaspeți în minutul 12, dar a tras defectuos. Imediat vine golul covăsnenilor, cu El-Sawy finalizând cu capul din plonjon, după o centrare de pe stânga.

Sibiul nu leagă nimic în prima repriză, în care a jucat la fel de la slab ca în jocul precedent de la Ploiești. Mai mult, în minutul 42, covăsnenii punctează din nou prin Fl. Ștefan pe un contraatac în superioritate numerică, după ce Matei a plecat la limita ofsaidului. Golul a fost validat după analiza VAR.

FC Hermannstadt nu are replică, Sepsi este din nou aproape de gol, dar Antwi salvează dintr-o situație limită. Chițu are o poziție bună la 14 metri, dar în loc să șuteze, încearcă o pasă neinspirată.

La pauză, naționala de fotbal de stradă, cu 3 sibience în componență a fost premiată pentru titlul de vicecampioană mondială obținut recent la Seul.

FC Hermannstadt umilită pe “Municipal”. Sibiu a pierdut la scor cu Sepsi (video foto) Măldărășanu face două schimbări la pauză, pentru a își impulsiona echipa.  FC Hermannstadt pleacă în atac în startul reprizei secunde, Buș trage bine, dar portarul Gyenge salvează.

Sepsi are o ocazie uriașă în minutul 52, Coman este singur la 10 metri, trage, Căbuz salvează. Sibiul părea că relansează jocul în minutul 54 după un corner bătut de Balaure la colțul scurt, iar Murgia deviază cu capul în plasă.

Însă, după 5 minute de analiză VAR, golul este anulat, deoarece Chițu se afla în ofsaid și a fost pe traiectoria mingii. A fost un moment psihologic al jocului, pentru că sibienii au căzut total.

Sepsi primește penalty în minutul 69, când Oroian faultează clar în careu, iar Alimi transformă ușor. Tabela arătă un neverosimil 0-3 și era deja clar că FC Hermannstadt va suferi primul eșec pe teren propriu din acest sezon.

Apoi,  Cosmin Matei scapă singur cu Căbuz, dar trage pe lângă poartă. În al cincilea minut de prelungiri, Coman scapă și el singur în careu dar este egoist și șutează, iar Căbuz salvează. A venit și al patrulea gol, când Sepsi a scăpat în superioritate numerică pe contraatac, iar Neskovic finalizează simplu, profitând de degringolada din defensiva gazdelor.

S-a terminat 0-4, un eșec rușinos pentru FC Hermannstadt, care cu două etape în urmă  visa la play-off.

FC Hermannstadt (4-2-3-1): Căbuz – Antwi (Oroian 46), Găman, Bejan, Goncalves – Murgia (Neguț 75), Ivanov (Kujabi 84) – Balaure, Deaconu (Buș 46), Ianis Stoica (Dr. Iancu 75) – Chițu. Antrenor: Marius Măldărășanu.