Voleibalistele de la Champions Sibiu, pe podium la Cupa Toamnei de la Blaj (foto)

Clubul Champions Sibiu a avut parte de un weekend plin de realizări, cu echipele U13 și U15 participând la două turnee importante.

Echipa U13 a încheiat Cupa Toamnei de la Blaj pe locul 2, în timp ce echipele U15 au dominat Turneul de la Cluj, cu Champions A câștigând turneul, iar Champions B acumulând o victorie importantă.

Performanțe U13 – Cupa Toamnei la Blaj

La Blaj, echipa U13, antrenată de Anca Șarlea, a demonstrat un nivel excelent de pregătire. Fetele au învins cu 2-0 echipa CSS Tîrnăveni și au reușit o victorie importantă cu 2-1 împotriva Atomic Red. Singura înfrângere a venit în fața echipei Atomic Black, dar evoluția generală a echipei a fost remarcabilă.

Anca Șarlea, antrenoarea echipei U13, a declarat: „Fetele au luptat cu dăruire și pasiune în fiecare meci. Chiar și în fața unui adversar dificil, am reușit să ne menținem spiritul de echipă și să obținem rezultate frumoase.”

Componența echipei U13:

Rafaila Teodora, Iordache Antonia, Druga Daria, Păun Iunis, Beko Andreea, Crăciun Antonia, Șarlea Denisa, Ioniță Anastasia, Dinescu Dara.

Performanțe U15 – Turneul de la Cluj

La Cluj, echipa Champions A, antrenată de Sabin Sopa, a încheiat turneul pe primul loc, după un parcurs de excepție. Fetele au câștigat toate meciurile disputate, în a doua zi împotriva echipei CSS Târgu Mureș, scor 3-1. În prima zi, au învins categoric echipele Timișoara și VolleyBall Forever, ambele cu 3-0.

Sabin Sopa, antrenorul echipei Champions A, a declarat: „Sunt extrem de mândru de evoluția fetelor. Au jucat cu multă maturitate și au reușit să își impună stilul de joc în fiecare meci. Acesta este un semn bun pentru Campionatul Național care ne așteaptă.”

Echipa Champions B a reușit o victorie importantă împotriva Bega Timișoara B cu 3-0, dar a pierdut cu 1-3 în fața echipei VolleyBall Forever. Deși fetele mai tinere au întâmpinat dificultăți, ele au demonstrat o evoluție clară și un potențial de creștere.

Componența echipelor U15:

Champions A: Vasilescu Adela, Cinezan Cristina, Pădurean Ema, Overduin Pia, Rădulescu Sarah, Grădinariu Emma, Cârstea Natalia, Corpodean Alessia, Bărdaș Eliza, Porumbăceanu Sofia.

Champions B: Nistor Dafina, Orban Rebeca, Militaru Carla, Gâța Izabella, Mureșanu Cristina, Sârbu Larisa, Melinte Eliza, Mija Diandra, Grigore Natalia, Neghină Sophia.

Un moment nefericit al turneului a fost accidentarea jucătoarei Izabela Gâța. Tatăl ei, Mircea, a declarat: „Fetele au fost incredibile în a o susține pe Iza, iar sprijinul părinților și al echipei a fost de neprețuit.”