FC Hermannstadt, demolată la Ploiești. Sibiul a luat 4 goluri (video foto)

FC Hermannstadt a pierdut clar vineri seara la Ploiești, 1-4 cu Petrolul, într-un meci în care defensiva sibiană a fost de nerecunoscut.

Antrenorul sibienilor, Marius Măldărășanu a pregătit surprize în echipa de start la Ploiești, unde i-a titularizat pe Antwi și Buș, preferând să joace cu doi atacanți, în sistemul 4-4-2, deși 4-3-3 a dat rode bune până acum. După doar două minute, Chițu are o ocazie uriașă pentru oaspeți, singur cu portarul Zima, dar atacantul nu reușește să înscrie.

YouTube video

Apoi, sibienii au fost KO după primele 26 de minute, în care au încasat gol după gol. Ricardinho a deschis scorul după doar 6 minute, după un corner la care toți jucătorii s-au poziționat în careul mic, iar Muțiu nu a ieșit.

Rădulescu a adus desprinderea pentru găzari în minutul 11 cu un eurogol, șut spectaculos de la 17 metri. Sibienii au replicat și au avut o bară prin Murgia, după o pasă strălucită lui Neguț. Astfel, jocul a devenit spectaculos, lucru greu de anticipat înaintea partidei.

Puștiul Rădulescu a făcut 3-0 în minutul 26, după eroarea mare a experimentatului Ivanov. A fost haos în defensiva sibiană, cu multe erori în propria jumătate de teren. Buș are și el o ocazie mare în final de repriză, dar portarul Zima a salvat excelent.

Sergiu Buș marchează imediat după pauză, cu capul, după un corner și Sibiul a început să spere. A fost însă doar un foc de paie.

Atacantul gazdelor, Bempah reia peste poartă din doar 5 metri, după o centrare din stânga. Tot el ia o acțiune pe cont propriu în minutul 63, trece ca prin brânză prin apărarea sibiană, rezistă la fault, mingea ajunge la Grozav, care înscrie cu un șut bine plasat.

Cu Măldărășanu pe bancă, Sibiul nu încasase vreodată patru goluri în Superliga. Tehnicianul sibienior le oferă șansa debutului spre final lui Kujabi și Selimovic, care însă au părut din alt film și au șubrezit mult mijlocul.

Petrolul protejează bine avantajul consistent de pe tabelă și pe contre rapide mai are ocazii, în timp ce FC Hermannstadt nu mai reușește să fie periculoasă. Abia în minutele de prelungiri, R. Popescu nu ajunge să devieze în plasă din 6 metri.  S-a terminat 4-1 pentru Petrolul, într-un meci de uitat repede pentru sibieni, pentru care play-off-ul pare greu de atins.

FC Hermannstadt: Muțiu – Antwi, Găman, Ionuț Stoica, Goncalves –  Neguț (Balaure 46), Murgia (Selimovic 75), Ivanov (Kujabi 75), Ianis Stoica (R. Popescu 75) – Chițu (Deaconu 83), S. Buș. Antrenor: Marius Măldărășanu.