CSU Sibiu pierde fără drept de apel în deplasarea de la Tg. Mureș (video)

CSU Sibiu a cedat vineri seară în deplasare, 75-89 cu CSM Tg. Mureș, în runda a doua a Ligii Naționale de baschet masculin.

Mureșenii aveau prima șansă în disputa contra ”vulturilor”, mai ales după ce câștigaseră clar disputa amicală de la Sibiu, de la Memorialul Tordai. În primul sfert, cele două echipe au mers cap la cap, iar CSU avea 22-21 după primele 10 minute.

În sfertul al doilea, Sibiul s-a desprins la 37-29, dar mureșenii au restabilit echilibrul până la intrarea la cabine, când tabela indica 43-43.

CSM Tg. Mureș a dominat clar sfertul al treilea, în care au făcut diferența decisivă pentru victorie. Târgu Mureș să conducă cu 66-53 înainte de sfertul al patrulea. Echipa lui Tomas Rinkevicius nu a cedat, a încercat să revină și s-a apropiat la 7 puncte. Triplele lui Martinic au stabilizat însă succesul mureșenilor, care au reușit să se impună cu scorul de 89-75. Pipkins a terminat cu 14 puncte, iar  Colak și Threatt au marcat câte 13 puncte pentru oaspeți.

În etapa următoare a Ligii Naționale, CSU Sibiu primește vizita celor de la SCM U Craiova.