Surpriză în Liga 4, Inter Sibiu ținută în șah la Agnita

Favorită clară la câștigarea titlului județean, Inter Sibiu nu a reușit sâmbătă decât o remiză la Agnita, scor 2-2.

După ce câștigase detașat în primele două etape, echipa pregătită de Cătălin Trohin era mare favorită în disputa de la Agnita.  Coșoveanu a deschis scorul din penalty pentru sibieni în minutul 17. FC Agnita a egalat însă rapid prin R. Oana, iar la cabine s-a intrat cu un rezultat just, 1-1.

Inter a presat mai mult în partea secundă și Coșoveanu a punctat din nou în minutul 72. Din minutul 81, Agnita a rămas în inferioritate numerică, iar Inter părea că se va impune. În finalul jocului, însă gazdele au egalat prin V. Munteanu și au furnizat astfel supriza etapei din Liga 4, 2-2 cu Inter.

Vicecampioana din sezonul trecut, Voința Sibiu s-a impus cu 3-0 pe Obor, în disputa cu Miercurea Sibiului și pare că se înscrie și anul acesta în lupta pentru titlul județean.

Avrig a făcut scor pe teren propriu, 5-0 cu Flacăra Gaz-Metan și a reușit prima victorie din acest sezon.

Inter Sibiu, Sparta Mediaș și Voința Sibiu sunt în frunte după trei runde, toate cu câte 7 puncte. Avrig, Agnita și Arsenal Sibiu sunt și ele neînvinse și au adunat fiecare câte 5 puncte.

Cu doar 1 punct, campioana din sezonul trecut, Păltiniș Rășinari nu se regăsește și este penultima în clasament.