Sibiul, greu de învins acasă. A remizat și cu CFR Cluj (video foto)

În prezența a 6.700 de suporteri, FC Hermannstadt și CFR Cluj au remizat sâmbătă la Sibiu, scor 0-0.

Surpriză între buturile sibienilor, acolo unde a apărut prima dată în acest sezon Muțiu, în locul lui Căbuz, indisponibil.

CFR a dominat prima repriză, a atacat mai mult, în timp ce FC Hermannstadt a stat la cutie, așteptând ocazia prielnică de contraatac. După un sfert de oră, Kamara i-a dat de furcă lui Muțiu după un corner, dar portarul gazdelor a fost la post.

Gazdele au prima ocazie în minutul 21, când Ianis Stoica reia pe lângă poartă din 16 metri, după o combinație cu Chițu.

Luis Munteanu are o șansă mare în minutul 30, singur cu Muțiu, înceracă să îl lobeze și portarul sibienilor intervine.

CFR mai ratează o ocazie mare în minutul 39, când Abeid trage slab din poziție excelentă, lateral stânga. A fost 0-0 la pauză, după o dominare destul de clară a oaspeților, dar fanii s-au emoționat la cererea în căsătorie a unui tânăr chiar pe gazon, la care iubita sa a răspuns pozitiv.

FC Hermannstadt începe mai decisă partea secundă și bomba lui Balaure îl pune la încercare pe portarul oaspeților. Fundașul lateral al clujenilor, Abied mai are o șansă mare în minutul 56, când trage pe lângă din poziție excelentă.

Repriza secundă a fost una echilibrată, cu puține șanse de poartă la ambele porți. Iar FC Hermannstadt a avut ultima ocazie, cu Buș, fără să-și găsescă tirul. Kamara trimite un trasor în minutul 89 de la 20 de metri, care trece puțin pe lângă poarta sibienilor.

S-a terminat 0-0, un rezultat pozitiv pentru sibieni, de la care s-au remarcat fundașii centrali Ionuț Stoica și Găman, dar și portarul Muțiu.

În luna mai, FC Hermannstadt-Poli Iaşi 0-1 a fost singura înfrângere suferită de elevii lui Marius Măldărăşanu în ultimele 25 de meciuri jucate în campionat pe teren propriu, interval în care au înregistrat 13 victorii şi 11 remize.

FC Hermannstadt: Muțiu – Oroian (Antwi 61), Găman, Ionuț Stoica, Goncalves – Murgia, Ivanov – Balaure, Deaconu (S. Buș 46), Ianis Stoica (R. Popescu 61) – Chițu (Neguț 78). Antrenor: Marius Măldărășanu