Remiză pentru FC Hermannstadt la Arad. Sibiul a dominat clar meciul (video foto)

FC Hermannstadt a câștigat primul punct în deplasare din acest sezon de Superliga, 1-1 la Arad cu UTA, în etapa 9 a campionatului.

Circa 6500 de spectatori, între care și o mini-galerie sibiană, formată din 30 de fani au fost luni pe Stadionul Francisc Neuman.

Arădenii încep tare, după 40 de secunde, slovacul Fabry trage după o scurtă preluare, iar Găman deviază balonul în bara din dreapta lui Căbuz. A fost un foc de paie, ritmul jocului din prima repriză fiind unul tare apatic.

Sibienii dau replica în minutul 22, când reluarea lui Balaure se scurge prin fața porții, iar Chițu nu ajunge la minge. Apoi, în minutul 26, Oroian pătrunde pe dreapta și din unghi trage în bară!

Sibiul este din nou aproape de gol, Ianis Stoica trage puternic din voleu, portarul R. Popa plonjează și respinge. În minutul 55, FC Hermannstadt este din nou aproape de gol, având o dublă ocazie mare.

Murgia trimite pentru Balaure în 7 metri, șutează din unghi lateral dreapta, Robert Popa respinge până la Deaconu, care trage tare din 11 metri, dar din nou portarul gazdelor salvează. Golul sibienilor vine în minutul 65, la centrarea perfectă a lui Balaure din dreapta și Chițu pune capul pentru deschiderea de scor.

Arădenii sunt periculoși după un corner, Găman iese și blochează un șut cu cotul, penalty clar și un cadou făcut gazdelor de experimentatul fundaș al sibienilor. Joao Pedro trage și egalează în minutul 74.

Finalul e pe contre, la Sibiu debutează și Antwi, dar centrările sunt  modeste. În prelungiri, Neguț scapă singur pe flancul stâng, dar este egoist și încearcă o execuție pretențioasă, în locul unei pase către colegii săi aflați în poziție bună.

Se termină 1-1 și echipa lui Măldărășanu adună primul punct din afara Sibiului în acest campionat. FC Hermannstadt este pe locul 7, cu 12 puncte din 9 jocuri.

FC Hermannstadt: Căbuz – Oroian (Antwi 80), Găman, Ionuț Stoica, Goncalves – Murgia, Ivanov – Balaure (Neguț 71), Deaconu (Biceanu 76), Ianis Stoica (R. Popescu 76) – Chițu (Buș 80). Antrenor: Marius Măldărășanu