Baschetbaliștii de la CSU Sibiu au pierdut clar amicalul cu CSM Oradea (foto)
În ultimul amical înaintea noului sezon, CSU Sibiu a pierdut la scor meciul disputat în deplasare cu CSM Oradea, scor 63-95.
Miercuri seara, în Oradea Arena, CSM-ul s-a instalat la conducere încă de la început, iar sibienii nu au reușit să opună o rezistență prea mare.
După zece minute de joc scorul a fost de 27-12.  Formația de pe Cibin a avut câteva momente de superioritate în sfertul secund și a redus din deficit, ecartul coborând sub zece puncte.
Finalul reprizei a consemnat un forcing al amfitrionilor, iar la  pauză tabela arăta 53-31.
Sfertul al treilea s-a desfășurat sub aceleași coordonate, cu CSM Oradea continuând să se desprindă pe tabela de marcaj.
După 30 de minute, scorul era 75-44. Ultimul act a consemnat apariția pe parchet a celor mai tineri componenți din cele două garnituri.
Bihorenii au câștigat și sfertul al 4-lea la limită, astfel că scorul final a fost de 95-63. În continuare, de la CSU lipsește Filip Adamovic, accidentat.
Pentru CSU au punctat: Pipkins (16),  Schizas (14),  Dragoste (10 puncte), Colak  (7), Gross (6), Popa (4), Zetos – (3), Otgon (3), Banciu (2).
Pe 21 septembrie, CSU va disputa primul joc în actaulul sezon al Ligii Naționale, pe teren propriu, cu Corona Brașov. După ce a schimbat aproape tot lotul în vară, trupa lui Tomas Rinkevicius nu a arătat prea bine în amicale, astfel că la o primă estimare se va lupta pentru locurile 5-10.