Sibianul Ionuț Popa va lupta la turneul final K-1 de la Tokyo

Ionuț Popa a fost ales să lupte în turneul final al K1 de la Tokyo, la categoria ușoară.

După ce a devenit campion intercontinental ISKA în gala DFS Bistrița, sibianul Ionuț Popa a fost selectat să lupte în turneul final K-1 de la Tokyo. În Japonia se vor afla în ring  8 dintre cei mai buni sportivi de la categoria ușoară din lume.

În sferturile de finală ale galei, Popa îl va întâlni pe Suzuki Hayato, unul dintre cei mai buni P4P din Japonia. Campionul Ionuț Popa are la RActiv Sport Center Sibiu alături o echipă stufoasă, cu antrenorul Alin Bălașa, nutriționistul Marius Chera și preparatorul fizic Claudiu Streza.

În primăvara acestui an, sportivul sibian a câștigat piramida de FightClubbing de la Roma, devenind astfel campion mondial la categoria sa, 65 kg.