victorie senzațională pentru fc hermannstadt cu fcsb. sibiul renaște prin golurile lui murgia și deaconu (video foto)

FC Hermannstadt a reușit duminică seara o victorie uriașă, 2-0 cu campioana FCSB și pare că a redevenit echipa care a impresionat în sezoanele trecute pe noua arenă din Sibiu.

La Sibiu, campioana a venit fără Olaru, suspendat, cu Șut menajat pentru returul cu LASK din Europa League. Iar trupa lui Măldărășanu a profitat din plin de degringolada din tabăra campionei. Cu 4-5-1 în defensivă și 4-3-3 în ofensivă, FC Hermannstadt a jucat foarte inteligent.

Cu aproape 9.000 de spectatori în tribune, sibienii au început tare duelul contra campioanei. Balaure a centrat cu efect din corner, mingea l-a păcălit pe portarul Târnovanu, dar a lovit bara.

Replica FCSB-ului vine prin D. Popa, care scapă singur în unghi, dar trage pe lângă poarta sibiană. La faza următoare, Chițu pasează în fața porții, Balaure înscrie, dar golul este anulat de VAR pentru un ofsaid minor.  Tot Chițu este periculos în minutul 18, scapă singur cu Târnovanu, în driblează, dar intră în unghi mort.

FCSB are o șansă bună în minutul 41, Ștefănescu trage din 15 metri, dar mingea este blocată de defensiva gazdelor. În prelungirile primei părți, după o fază fiză, Ngezana împinge mingea în plasă. Chemat la VAR, arbitrul Flueran anulează și golul oaspeților pentru o ținere a lui Tănase la Biceanu.

În pauza meciului a avut loc un moment inedit, portarul de la Voința, Alex Samoilă cerându-și în căsătorie pe iubita Oana. A fost cu noroc și pentru Alex, dar și pentru Sibiu!

FC Hermannstadt a început mai moale partea secundă, dar a fost liniștea dinaintea furtunii. Sibiul deschide scorul prin italianul Murgia, care deviază mingea în plaă din 6 metri, după o centrare din dreapta a lui Ianis Stoica.

Apoi, Cristi Neguț a ratat o ocazie uriașă în minutul 74, șutul său din 5 metri fiind blocat de portarul Târnovanu.

Pe final, FCSB a forțat egalarea, dar sibienii au ținut cu dinții de rezultat. În ultimul minut de prelungiri, centrarea lui Neguț este fructificată de R. Deaconu și la 2-0, punctele sunt securizate.

FC Hermannstadt câștigă cu 2-0 și obține al doilea succes din istorie în Superliga contra FCSB.  Cu opt puncte din 7 jocuri, echipa lui Măldărășanu a urcat pe locul 8 în Superliga și play-off-ul nu mai pare deloc imposibil. Miercuri, sibienii joacă la Focșani, în play-off-ul Cupei României și Marius Măldărășanu anunță multe schimbări în echipă.

HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian, Găman, Ionuț Stoica, Goncalves – Ivanov, Murgia, Biceanu (Dr. Iancu 65) – Balaure (Deaconu 81), Chițu (Neguț  65), Ianis Stoica (Bejan 87).  Antrenor: Marius Măldărășanu