corvinul scrie istorie din nou la sibiu. hunedoara, egal cu vicecampioana croației în europa league pe “municipal” (foto video)

Pe noua arenă din Sibiu, Corvinul a remizat joi cu Rijeka, scor 0-0, în prima manșă din turul doi preliminar Europa League. Manșa a doua are loc joia viitoare, în Croația.

Circa 7.500 de spectatori au susținut Corvinul la Sibiu, în manșa tur din turul 2 preliminar al Europa League, cu Rijeka, vicecampioana Croației. Trupa lui Florin Maxim începe mai bine și Buș reia peste poartă, după doar 3 minute de joc.

Prima repriză a fost una foarte echilibrată, în care nu s-a văzut niciun moment că Hunedoara joacă în Liga 2.

Croații au fost pericoloși la jumătatea reprizei,  la reluarea peste partă a lui Obregon din careu și la șutul lui Pasalic, din afara careului. Prima parte se încheie cu șutul periculos al lui Neacșa. Repriza a doua a venit cu ploaie, dar și cu ocazii.

Rijeka începe în atac partea secundă și are o ocazie mare în minutul 55, după o lovitură liberă, la care Radjelic nu ajunge să împingă mingea în plasă, dar se lovește de bară și se accidentează.

Intrat de câteva minute pe teren, Lupu are o șansă imensă în minutul 58, când reia pe lângă din poziție ideală, după centrarea lui Velisar.

Rijeka își arată colții și are și ea imediat o ocazie mare. Fanii croați fac spectacol și aprind torțe în sectorul rezervat oaspeților, fiind greu explicabil cum au reușit să intre cu ele pe Stadionul Municipal.

După o minge recuperată în preajma careului gazdelor, Ivanovic caută vinclul, dar ratează de puțin ținta. Rijeka începe să controleze jocul spre final, iar Fruk trage peste poartă din lovitură liberă de la 18 metri.

Ritmul partidei scade odată cu trecerea timpului.  Pe o contră rapidă, Pârvulescu scapă în  careu, trage din 16 metri dar în brațele portarului croat. În prelungiri, portarul Lefter scoate de sub bară o centrare cu efect venită direct din corner.

Se termină 0-0, un rezultat pozitiv pentru echipa de eșalon secund Corvinul, care a făcut un joc foarte bun din punct de vedere defensiv pe Municipal.

Corvinul: Lefter – F. Iacob (Lupu 54), Lică, Manolache, Velisar – Ubbink (Bradu 89), Hrezdac, Neacșa – Roger, S. Buș, Pîrvulescu. Antrenor F. Maxim