fc hermannstadt bătută clar de u cluj. sibiul nu scapă de coșmarul “șepcilor roșii” (video)

FC Hermannstadt a făcut un meci slab duminică, pe Cluj Arena și a pierdut, scor 3-1 cu Universitatea, în etapa a doua a SuperLigii.

Sibiul a făcut o primă repriză foarte slabă pe Cluj Arena, asemnătoare cu mitanul secund din prima etapă cu Universitatea. De această dată, însă, Clujul nu a iertat și a marcat de trei ori în primele 45 de minute.

După doar șapte minute, ”șepcile roșii” au deschis scorul în urma unui corner, la care Blănuță s-a înălțat dintre Bejan și Gonvalves și a înscris cu o lovitură puternică de cap. U Cluj se putea distanța în minutul 13, la lovitura de cap a lui Masoero, dar Căbuz a scos de sub bară.

După un sfert de oră, portughezul Tiago Goncalves a blocat o centrare cu brațul stâng, centralul Mladinovici nu dă nimic, dar este chemat la VAR  și dictează penalty. Dan Nistor trage puternic, pe mijlocul porții și face 2-0. Apărarea sibiană este de nerecunoscut, Bejan este depășit ușor de Tchassem, care a jucat până acum în Liga 3,  dar Boboc ratează incredibil, singur din 10 metri.

Conform cursului jocului, U Cluj face 3-0 în minutul 37, când Căbuz respinge în față o minge șutată de Bic iar Blănuță înscrie din apropiere. Tușierul ridică eronat fanionul, VAR-ul validează însă golul.

Vine și reacția Sibiului în minutul 40 după un corner bătut de Deaconu, fundașul central Bejan vine din spate și înscrie cu capul, un gol frumos.

În încercarea de a își resuscita echipa, Măldărășanu a făcut nu mai puțin de trei schimbări la pauză! Au intrat Markovic, D. Iancu și Oroian, iar jocul s-a mai echilibrat. Față de prima repriză, însă, ritmul și ocaziile au scăzut mult. U Cluj a stat la cutie și a jucat la rezultat. Nevoită să atace, FC Hermannstadt a măcinat în gol, așa cum a făcut cam în toate deplasările din sezonul trecut. Abia în minutul 81, Markovic are o situație periculoasă.

S-a terminat 3-1 pentru U Cluj, o victorie meritată și ”șepcile roșii” rămân coșmarul sibienilor. După două etape, FC Hermannstadt are 1 punct, nu arată ca o candidată la play-off și trebuie să își ridice nivelul cât mai rapid.

FC Hermannstadt: Căbuz – Căpușă, Găman, Bejan (cpt.), Goncalves (Oroian 46) – Balaure, Murgia, Biceanu (Ivanov 76), Ianis Stoica (Dr. Iancu 46) – Neguț (Markovic 46), R. Deaconu (Chițu 76). Antrenor: Marius Măldărășanu