corvinul hunedoara pierde la sibiu cu paksi, dar se califică în turul următor în europa league (video foto)

Corvinul Hunedoara a pierdut joi, la Sibiu, 0-2 cu Paksi (Ungaria), în a doua mansă a turului 1 preliminar din UEFA Europa League. Echipa lui Florin Maxim merge însă în turul următor, pentru că a câștigat prima manșă din Ungaria cu 4-0.

Peste 9.000 de suporteri au fost joi în tribunele Stadionului Municipal, care a găzduit un meci european după mai bine de 20 de ani.

După 10 minute, Iacob are o primă șansă pentru Corvinul, șutează de la 30 de metri, dar mingea trece milimetric pe lângă poarta oaspeților.

Cei de la Paksi a avut o șansă bună în minutul 21, când Manolache a trimis spre propria poartă, însă goalkepeer-ul hunedorean Lefter a fost pe fază și a evitat autogolul.

În minutul 28, maghiarii au înscris prin Norbert Konyves, care a plecat de la mijlocul terenului și ridiculizat defensiva Corvinului. Reușita a fost anulată de VAR pentru un ofsaid la limită.

Corvinul este și ea periculoasă, Pîrvulescu ia o acțiune pe cont propriu, șutează spre vinclu, dar portarul Szappanos scoate senzațional.

Partea secundă a fost mai anostă, cu Corvinul blocând bine atacurile maghiarilor. Bode a încercat o execuție tehnică, un șut plasat, de la 20 metri, însă acesta a trecut pe lângă poarta lui Lefter. La Sibiu, doar spectacolul din tribune a compensat anemia de la firul ierbii.

Paksi ratează o ocazie uriașă în minutul 78, în urma unui corner, la care Lefter a salvat senzațional în două rânduri la șuturi din doar câțiva metri. La faza următoare, maghiarii au marcat cu un șut de la 20 metri al lui Konyves, ușor deviat de Hrezdac. A fost primul moment la care apărraea hunedoreană s-a clătinat.

În minutul 89, Paksi a făcut 2-0 după reușita lui Bode, care a sărit de lângă Lică și a marcat cu o lovitură de cap. Era însă prea târziu pentru vicecampioana Ungariei să mai spere la calificare. S-a terminat 0-2 și Corvinul merge în turul 2 al UEFA Europa League cu scorul general de 4-2, o performanță uriașă pentru o echipă de Liga 2.

În turul 2, Corvinul va da peste vicecampioana Croației, Rijeka. Manșa tur se va juca joia viitoare, pe 25 iulie, tot la Sibiu, iar returul în Croația, pe 31 iulie. Dacă va fi eliminată, echipa lui Florin Maxim va merge în Conference League, unde va disputa minim alte două partide.

Corvinul: Lefter – Bradu (Velisar 81), Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac – Lupu, Roger (Pop 90), Neacșa(Ubbink 81), Pîrvulescu (Gîrbiță 90) – Buș. Antrenor: Florin Maxim

corvinul hunedoara pierde la sibiu cu paksi, dar se califică în turul următor în europa league (video foto) corvinul hunedoara pierde la sibiu cu paksi, dar se califică în turul următor în europa league (video foto) corvinul hunedoara pierde la sibiu cu paksi, dar se califică în turul următor în europa league (video foto) corvinul hunedoara pierde la sibiu cu paksi, dar se califică în turul următor în europa league (video foto)