fc hermannstadt începe campionatul cu o remiză albă în fața craiovei (video)

FC Hermannstadt a remizat vineri pe noua arenă din Sibiu, 0-0 cu Universitatea Craiova, în prima etapă a SuperLigii 2024-2025.

Stadionul Municipal a așteptat startul actualei ediții a SuperLigii cu un gazon de bilard. Suprinzător, Daniel Paraschiv nu a fost nici rezervă vineri, la Sibiu, semn că FC Hermannstadt este gata să îl vândă zilele următoare la Oviedo, echipă care activează în al doilea eșalon din Spania.

Dintre jucătorii veniți în vară, doar Căpușă și Deaconu au fost titularizați de Măldărășanu. Jolly-joker-ul Oroian a fost preferat pe postul de fundaș stânga. Universitatea nu a pus probleme în prima repriză, în care nici nu s-a apropiat de poarta lui Căbuz.

Verifică aici cotele Superbet pentru meciurile din SuperLiga!

Sibiul a avut energie, a părut echipa în control și a ratat o ocazie mare în minutul 11, după incursiunea lui Deaconu, al șărui șut din 11 metri a fost blocat de Maldonado. Ritm bun, în ciuda căldurii, dar faze puține. Ianis Stoica și din nou Deaconu au fost pericoloși.

După pauză, Craiova a început mai vioi și a pus probleme la șuturile lui Koljic și Houri. Mitriță are o ocazie mare în minutul 65, după ce Bană a centrat bine în fața porții, dar atacantul oltenilor nu a ajuns să împingă mingea în poartă.

Craiova a mai avut o șansă bună în minutul 70, pe o contră în superioritate, dar șutul lui Mitriță din careu a fost blocat de Căbuz. Tot Mitriță trage de la distanță, Căbuz respinge în față până la Koljic, care irosește o șansă mare.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

Alți trei jucători veniți în vară au intrat după pauză: Chițu, Ivanov și Goncalves. Mitriță a adus altă viteză oaspeților și tot el a tras din unghi, puțin pe lângă poartă.

Universitatea a dominat clar partea secundă, a presat, a avut ocazii mari, dar nu a înscris.  S-a terminat 0-0, un rezultat deloc rău pentru sibieni, ținând cont și de aspectul jocului.

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Căpușă (Jipa 84), Găman, Bejan, Oroian (Goncalves 70) – Murgia, Biceanu (Ivanov 62) – Balaure, R. Deaconu (D. Iancu 84), Neguț (Chițu 62) – I. Stoica. Antrenor: Marius Măldărășanu