trei olandezi au trăit victoria olandei cu românia printre microbiști la sibiu: „primul lucru pe care l-au făcut românii după meci a fost să ne felicite” (foto video)

Trei olandezi au sărbătorit victoria echipei naționale a Olandei în meciul decisiv pentru calificarea în sferturile de finală ale EURO 2024, alături de suporterii sibieni ai tricolorilor. Naționala de fotbal a României a fost eliminată în optimile de finală ale EURO 2024, după ce a pierdut marți, la Munchen, cu scorul de 0-3 (0-1) în fața Olandei.

La barul Music Pub, în liniște și cu mare atenție, Marcel, nepoata sa Madelief și Jan au urmărit meciul îmbrăcați în tricouri portocalii. Discreți și bucuroși de victoria echipei lor, cei trei olandezi au apreciat partida disputată împotriva echipei României. Opinia lor unanimă a fost că fotbaliștii români au fost entuziasmați și plini de energie, însă și-au epuizat resursele după primele 12-20 de minute ale fiecărei reprize.

„Cred că au început foarte bine. Au început prea în trombă și după 20 de minute au pierdut toată energia. Erau obosiți, iar Olanda a învins. Și în a doua repriză am crezut că au început mai încrezători la început, dar au risipit entiziasmul în primele 15 minute. Aceasta este părerea mea. Am jucat fotbal timp de 20 de ani, nu la un nivel înalt, dar olandezii au început să realizeze că pot câștiga. Și cred că românii și-au pierdut încrederea în victorie. Nu, suntem deja din 2015 în Sibiu și ne place foarte mult aici. Este un oraș splendid, oameni splendizi și îmi pare rău pentru români, dar oamenii din România sunt super. Primul lucru pe care l-au făcut românii de aici după meci a fost să ne felicite. Asta înseamnă că sunt fair-play”, a zis Marcel din Olanda.

Atât Madelief, cât și bunicul său, care locuiește în Sibiu din 2015, apreciază fairplay-ul manifestat de suporterii români. Aceștia au venit să își exprime aprecierea și felicitările pentru echipa Olandei.

„Cred că oamenii de aici au fost foarte drăguți. Ne-au felicitat, deci nu trebuie să ne fie teamă să ne susținem echipa aici. Și cred că au jucat foarte bine la început, de asemenea și la începutul reprizei a doua”, a spus și Madelief.

Jan este de părere că tricolorii au avut o apărare excelentă, ceea ce a îngreunat semnificativ ofensiva atacanților olandezi, și consideră că meciul a fost extrem de echilibrat.

„Cred că echipa română a avut o apărare foarte, foarte bună. A fost foarte greu să trecem de ei. Dar am reușit. Dar îmi place foarte mult atmosfera și cum sunt oamenii. Am câștigat, dar cred că a fost destul de strâns”, a spus Jan.