live text sute de sibieni au fost la meciul de la munchen. optimea de finală de la euro, românia - olanda 0-3 final (video, foto)

Românii au cucerit Capitala Bavariei pentru meciul dintre România și Olanda disputat pe Allianz Arena. Sute de suporteri sibieni sunt deja prezenți la meciul de marți seară de la ora 19:00 de la München. Ora de Sibiu transmite în timp real cele mai importante evenimente ale zilei!

Tricolorii sunt aplaudați pentru un Euro foarte bun

FINAL. OLANDA SE IMPUNE CU 3-0

Minutul 91: Malen driblează doi fundași români și înscrie pentru 3-0

live text sute de sibieni au fost la meciul de la munchen. optimea de finală de la euro, românia - olanda 0-3 final (video, foto) live text sute de sibieni au fost la meciul de la munchen. optimea de finală de la euro, românia - olanda 0-3 final (video, foto) live text sute de sibieni au fost la meciul de la munchen. optimea de finală de la euro, românia - olanda 0-3 final (video, foto)

Minutul 90: intră un copil pe teren, care este evacuat

Minutul 87: iese Stanciu și intră Olaru

Minutul 82: Malen face 2-0 după o incursiune a lui Gakpo, la care Drăgușin a fost spectator

Minutul 70: Triplă schimbare la România: au ieșit Hagi, Marius Marin și Drăguș și au intrat Mihăilă, Cicâldău și Alibec

min. 69: Dublă schimbare la olandezi, au intrat Joey Veerman și Micky van de Ven, au ieșit Jerdy Schouten și Nathan Ake.

Minutul 67: șut periculos Depay pe sub zid, mingea trece pe lângă

Sunt  65.012 spectatori (cifră oficială)

Minutul 65: Gakpo înscrie, dar golul este anulat de VAR pentru ofsaid. Bucurie pentru fanii români

Minutul 58: După un corner al olandezilor, Van Dijk reia cu capul în bară

Minutul 53: Ocazie incredibilă pentru Olanda. Mingea a ajunge la Depay, aflat la 6 metri, după o deviere a lui Drăguș, dar șutul atacantului olandez e blocat de Rațiu, apoi Racovițan a respins din 2 metri.

Minutul 48: Galeria cântă ”Hai România, dă-le gol!”

Minutul 46: S-a reluat meciul. Olanda a făcut o schimbare la pauză. Malen a intrat în locul lui Bergwijn

Pauză la Munchen, Olanda conduce meritat cu 1-0

Minutul 45: Fanii români nu și-au pierdut speranța și cântă

Minutul 43: Ocazie uriașă pentru olandezi, Simons trage pe lângă poartă din 10 metri

Minutul 40: România nu mai iese din careu, este dominată clar

Minutul 37: intră Racovițan, care trece fundaș central, Burcă se duce în stânga

Minutul 33: Mogoș este comoționat de Dumfries, după o intrare dură a olandezului. Va fi înlocuit de Racovițan!

Minutul 31: ocazie mare pentru olandezi la pătrunderea lui Dumfries pe flancul drept, Drăgușin salvează extraordinar

Minutul 25: ocazie mare pentru Olanda, De Vrij reia cu capul pe lângă poartă din poziție excelentă

Min. 20: GOL Olanda! Cody Gakpo trece ușor de Rațiu și deschide scorul cu un șut la colțul scurt, la care Niță nu putut interveni

Minutul 14: Man șutează bine, puțin peste poartă

Minutul 13: Drăguș este bine lansat spre poartă, dar calcă pe minge.

Minutul 9: ”Dăm totul până la final” este mesajul transmis de fanii români

Minutul 3: Ianis Hagi este accidentat și continuă jocul cu un bandaj la cap

Ora 19.00: A început meciul. Olanda a avut lovitura de start

Ora 18.57: Se intonează imnul României!

Ora 18.55. Se intonează imnul Olandei

Ora 18.50: sunt circa 25.000 de suporteri români!

Ora 18.45: Față de meciul cu Slovacia, Edi Iordănescu îl bagă fundaș stânga pe Vasile Mogoș, în locul suspendatului Nicușor Bancu. Ianis Hagi trece din banda dreaptă în banda stângă, în locul lui Florinel Coman, care nu apare pe foaie. Dennis Man e folosit extremă dreapta

Ora 18.35: A fost prezentată naționala Olandei

Ora 18.30. A fost prezentată naționala României

ORA 18.23: sunt circa 20.000 de români la Munchen și tot atâția fani olandezi

Ora 18.20: România a iesit la încălzire

Ora 18.00 – Echipă de start ROMÂNIA (4-3-3): Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – R. Marin, M.Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Hagi. Rezerve: Moldovan, Târnovanu – Sorescu, Racovițan, Rus, Nedelcearu, Șut, Cicâldău, Olaru, Mihăilă, Fl. Coman, Pușcaș, Alibec, Bîrligea. Selecționer: Edward Iordănescu

Capitala Bavariei este plină de suporteri români care își fac încălzirea pentru meciul de marți seară, de la ora 19:00, dintre România și Olanda, disputat pe Allianz Arena din München. În jur de 40.000 de fani vor susține Naționala la această partidă.

Ora 16:30 – Marienplatz, neîncăpătoare marți după-amiază

Peste 20.000 de fani fac un spectacol de zile mari în Marienplatz. „Hai, România” cântă la unison suporterii, creând o atmosferă incendiară.

live text sute de sibieni au fost la meciul de la munchen. optimea de finală de la euro, românia - olanda 0-3 final (video, foto) live text sute de sibieni au fost la meciul de la munchen. optimea de finală de la euro, românia - olanda 0-3 final (video, foto)

Ora 13:30 – Unul dintre șoferii Naționalei este sibian

Unul dintre șoferii autocarului echipei naționale de fotbal este din Sibiu. Acesta este prezent la meciul de marți seară. El a publicat mai multe fotografii pe pagina personală de Facebook, arătându-și susținerea pentru tricolori.

Sorin Novac/Sursa: Facebook

Ora 13:20 – Record de suporteri români pe Allianz Arena

Capacitatea Allianz Arena este, în mod normal, de 75.024 de locuri, însă din motive de securitate și date fiind normale de organizare impuse de UEFA, s-a impus o limitare pentru EURO 2024. Capacitatea la turneul final este de 65.302 locuri, notează jurnaliștii de la prosport.ro, care spun că la partida dintre România și Olanda, se va înregistra un nou record. Vor fi 40.000 de suporteri români pe arenă.

Olandezii vin cu 10.000 de suporteri la meciul din această seară.

Ora 13:00 – Sibienii zboară către Germania

Cursa Sibiu – Nürnberg operată marți de Wizz Air îi duce pe sibieni în Germania. Jumătate dintre cei aflați la bordul aeronavei sunt suporteri ai tricolorilor. De acolo, ei merg către München.

Ora 12:30 – Românii au cucerit Capitala Bavariei

Marienplatz din München este plină cu români îmbrăcați în tricoul naționalei. Au venit cu steaguri tricolore și cu multă energie. Oamenii sunt încrezători și fericiți că au ocazia să fie alături de Generația de Suflet.

Românii fac, ca de fiecare dată, spectacol pe străzile orașului nemțesc.

Reporterul Ora de Sibiu este prezent la München și va transmite live cele mai importante evenimente ale zilei. Urmăriți www.oradesibiu.ro pentru a afla detalii despre meciul România – Olanda.