încrâncenare și spectaculozitate la cea de a 13 ediție de la triada mtb păltiniș. sibieni pe podium la aproape toate categoriile (foto)

A 13-a ediție a Triadei MTB a continuat în perioada 29-30 iunie cu cea de-a doua competiție a sezonului, de data aceasta în zona stațiunii Păltiniș din Munții Cindrel. Evenimentul a fost organizat de PlayBike ProCycling România și avut în program o probă de Cross Country Olympic (XCO), care a găzduit a doua etapă a Cupei României de XCO și a 17-a ediție a Geiger MTB Challenge, în cadrul căreia s-a desfășurat Campionatul Național de XCM.

Proba din prima zi a adunat la start pe circuitul de la Păltiniș Arena120 de participanți, atât profesioniști, cât și amatori. Luptele pentru primele poziții nu au fost atât de strânse, liderii fiecărei categorii reușind să se desprindă încă de la începutul curselor și să se impună la final. Cel mai puternic rider la băieți a fost Patrick Pescaru (timp final 01:19:38) reușind să îi întreacă pe Ede Molnar și Roberto Burța, concurenți din categoria superioară. La categoria feminină, singura concurentă, Suzanne Hilbert, a încheiat cursa cu 01:19:17. Podiumurile pentru fiecare categorie sunt următoarele:

3 Martin Wallmen 00:59:19

La categoriile master, câștigătorii au fost următorii: Vlad Sabău (Master 1), Ilyes Ferenc (Master 2),  Aurelian Răducanu (Master 3) și Anna Bako (Master 1 Feminin). La amatori masculin, Bogdan Matieș a obținut cel mai bun timp.

Ziua de 30 iunie a avut în program Geiger MTB Challenge și Geiger eMTB Challenge, prima găzduind Campionatul Național de XCM. Competițiile au pus la dispoziție trasee pentru toate nivelurile de pregătire: traseul albastru (15 km), traseul roșu (35 km), traseul negru (77 km) și traseul eMTB (26 km).

încrâncenare și spectaculozitate la cea de a 13 ediție de la triada mtb păltiniș. sibieni pe podium la aproape toate categoriile (foto) încrâncenare și spectaculozitate la cea de a 13 ediție de la triada mtb păltiniș. sibieni pe podium la aproape toate categoriile (foto) încrâncenare și spectaculozitate la cea de a 13 ediție de la triada mtb păltiniș. sibieni pe podium la aproape toate categoriile (foto)

La tura lungă Patrick Pescaru a condus detașat cursa până la kilometrul 31 unde, din cauza unei pene de cauciuc a pierdut timp și ulterior a abandonat. Conducerea a fost preluată de Alex Husariu și Attila Malnasi care au luptat pentru victorie până în ultimul kilometru când Malnasi a reușit să facă diferența, câștigând astfel tricoul de campion național la proba de XCM. Ecartul de la final dintre primele două locuri a fost de doar 23 de secunde după aproape 4 ore și jumătate de concurs. Podiumul a fost completat de Bogdan Duca, câștigătorul din 2023, care a ajuns la final cu aproape 6 minute în spatele primului loc.

1 Jozsef-Attila Malnasi 04:28:27 ACS Velocitas
2 Alexandru-Sabin Husariu 04:28:50 CS Dinamo Bucuresti
3 George-Bogdan Duca 04:34:25 CS Dinamo Bucuresti

Echipa dinamovistă a câștigat însă la cursa fetelor Elite de la traseul negru. Aici spectacolul a fost asigurat de Manuela Mureșan, care și-a păstrat titlul de campioană națională la XCM.

1 Manuela Muresan 04:54:39 CS Dinamo Bucuresti
2 Salome Stan 05:11:23 ACS Living Bike
3 Suzanne Hilbert 05:36:06 ACS NoMad Multisport

În ce privește categoriile amatorilor din cadrul traseului negru, Țarcă Darius a câștigat la Amatori 19-29 ani, Madaras Attila la categoria Amatori 30-39 și Jidovu Cristian la Amatori >40 ani.

Pe traseul mediu, cel de 37 de km, s-au aflat la start categoriile de peformanță cadeți și juniori, alături de categoria amatori. La juniori masculin, cel mai puternic rider a fost Fudulache Lucian, cu 1 minut mai rapid decât Cristian Prodan. La această categorie, podiumul a fost completat de Victor Brînză, care a terminat la aproximativ 5 minute în urma câștigătorului.

3 Simu Andrei 02:34:38.5 ACS Velocitas

La categoriile amatori de la traseul roșu, Maties Bogdan a câștigat la Amatori 19-29 ani, Manea Rareș la Amatori 30-39 ani și Manea Silviu la Amatori >40 ani. La traseul albastru, la categoria Amatori Masculin >19 ani s-a impus Ursache Daniel, în timp ce la amatoare locul 1 i-a revenit Cristinei Pirvan.

În ce privește cursa de eMTB de duminică, cei 37 de participanți s-au întrecut pe traseul de 26km. Podiumul masculin al acestei categorii a fost următorul: