În decurs de două zile, polițiștii din Sibiu au intervenit în patru situații distincte de conducere sub influența alcoolului.
La 22 iunie, un bărbat în vârstă de 30 de ani din Șeica Mică a fost depistat cu 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat. Tot în aceeași zi, în Porumbacu de Sus, un alt șofer în vârstă de 25 de ani, din Sărata, a fost prins conducând fără permis.
În Biertan, un medieșean în vârstă de 53 de ani a fost oprit cu 0,53 mg/l alcool pur, iar în Șura Mică, un bărbat de 41 de ani din județul Alba a fost testat pozitiv cu 0,57 mg/l alcool pur. Toți cei patru sunt acum cercetați penal pentru încălcările constatate.
Ultima oră
- Ordonanța Trenuleț doar pentru fraieri. Instituțiile de stat scot la concurs aprope 1.000 de posturi acum 3 minute
- Măsură controversată în prag de adopție. Minorii ar putea fi lăsați să intre în sălile de jocuri de noroc acum 10 minute
- Peste 14.000 de români au făcut cerere de autoexcludere din sălile de ”păcănele” și cazinouri acum 21 de minute
- Autostrada Sibiu – Nădlac, închisă miercuri noapte pe un tronson important acum 32 de minute
- Primăria a deschis sesiunea de înscrieri pentru comercianții stradali de Sfântul Valentin, 1 și 8 martie acum 36 de minute