victorie ireală pentru românia cu ucraina la euro în fața a 60.000 de spectatori. imagini unice de la munchen (video foto)

Cu 30.000 de suporteri pe arena din Munchen, România a reușit luni un succes fabulos, 3-0 cu Ucraina, în primul meci al ”tricolorilor la Campionatul European.

Deschiderea de scor a venit în minutul 29 printr-o execuție de excepție a lui Nicolae Stanciu, șut la vinclu din 16 metri, cu portarul de la Real Madrid doar spectactor. Man a pasat decisiv, după ce Lunin i-a degajat mingea în picior.

Tot Stanciu putea marca direct din corner în minutul 39, a bătut cu mult efect, dar mingea a lovit bara.

A venit golul de 2-0 în minutul 53, Man s-a bătut cu un adversar, din ricoșeu mingea a ajuns la Răzvan Marin, care a reluat din prima de la 20 de metri, iar mingea s-a dus pe sub portarul Lunin.

Ucraina e în corzi, România joacă perfect tactic.  Denis Man intră în trombă în careu în minutul 57, a centrat în fața porții, iar Drăguș  a făcut 3-0.

Pe final, Niță a ieșit și el la rampă cu câteva mingi salvate. ”Zidul galben” de pe Allinaz Arena, cu circa 3000 de sibieni a cântat imnul național, într-o atmosferă de vis.

S-a terminat 3-0 și ”tricolorii” au sărbătorit alături de fani. A fost cea mai clară victorie a naționalei României din toate timpurile la un turneu final.