rezultate excelente pentru sibienii ionuț bucur și adelina paralescu la competiții internaționale în grecia și slovacia (foto)

Avându-l pe sibianul Daniel Ionuț Bucur în echipă, lotul național al României de sărituri peste obstacole s-a clasat pe a treia poziție la Longines EEF Nations Cup Athens 2024.

Echipa națională de sărituri peste obstacole a reușit să obțină medaliile de bronz la Cupa Națiunilor de la Atena,  în proba CSIO3* Grand Prix 145 cm.  Printre cei patru componenți ai naținalei s-a aflat și Daniel Ionuț Bucur, sportiv legitimat la CSM Sibiu, care a concurat alături de calul Quasar. De asemenea, Daniel Ionuț Bucur și calul Jaretina BH alături de lotul național s-au clasat pe poziția secundă în proba de echipe internationale EEF Evolution Team CSI1*1.35 m. Tot sportivul sibian a ocupat locul 4 la proba cailor tineri de 6 ani cu Air King Jr.

”A fost o comportare foarte bună la Atena, practic am fost la o bară  de locul 1. Se putea un pic mai bine, dar a fost un concurs foarte reușit” a spus Daniel Ionuț Bucur pentru Ora de Sibiu.

În cadrul competiției de pe Markopoulo Olympic Equestrian Center, un alt sportiv de la CSM Sibiu, Mihai Alexandru Tabuică (cu calul Champ) s-a clasat pe poziția a 4-a în proba dedicată cailor tineri, 6/7 ani.
O altă sportivă de la CSM Sibiu, Celia Maria Chiriac și calul Djerba s-au clasat pe prima poziție cu echipa internațională din care au făcut parte în proba CSI1*EEF Evolution Team Competition Children, două runde, 1.15 metri de la Atena Equestrian Festival. Tot ea a ocupat locul 2 la proba individuală de copii.
Adelina Bucur, prima la Amateurs Tour 1
De asemenea, Adelina Ioana Bucur și calul Cupido G au câștigat în Slovacia două zile consecutiv proba Amateurs Tour 1 și a obținut locul 2 la Danube Champions Tour VI. Tot în Slovacia, Daria Copos a obținut și ea o performanță remarcabilă, locul 2 la Grand Prix.
Pentru sportivii de la CSM Sibiu urmează Europenele de copii, unde va participa Daria Copos, alături de antrenorul Daniel Ionuț Bucur. Apoi, Daniel Ionuț Bucur se va pregăti să concureze la pentru Balcaniadă și la Mondialul de cai tineri.