handbalistele de la măgura cisnădie au scăpat la mustață de barajele de menținere (video)

Măgura Cisnădie s-a menținut în Liga Națională de handbal feminin, după ce a reușit sâmbătă să obțină punctul de care avea nevoie chiar pe terenul vicecampioanei Rapid București, scor 32-32.

Amenințată cu locurile de baraj, echipa pregătită de Alexandru Weber avea nevoie de minim un punct în deplasarea infernală pe pe terenul ocupantei locului 2, Rapid.

Jocul din Sala Rapid a fost unul teribil de echilibrat, în care niciuna dintre echipe nu a reușit pe parcursul celor 60 de minute să se desprindă la 2 goluri. Astfel, Rapid și Măgura au mers cap la cap. A fost 16-16 la pauză și tras la indigou, 32-32 la final.  Cu 15 goluri marcate în acest meci, centrul de la Cisnădie, Elena Roșu a fost de departe cea mai bună jucătoare a partidei.

În cazul în care pierdea cu Rapid, Măgura ar fi mers la barajele de menținere, acolo unde însă nu ar fi avut problemele cu ocupantele locurilor 3 și 4 din Divizia A.

Măgura: Rajcic, Pașca – Roșu 15, Bardac 4, Iksit Caliskan 4, Galinska 3,  Jlezi 2, M. Ilie 2, Moldoveanu 2, Abed-Kader, Tomescu.  Antrenor: A. Weber