css sibiu, pe locul 5 la turneul final al campionatului național de baschet feminin u 13 (foto)

Echipa de baschet feminin U 13 a CSS Premium Sibiu a obținut un meritoriu loc 5 la Turneul Final al Campionatului Național la categoria de vârstă.

Calificate la Turneul final U 13 la baschet feminin de la Craiova, micile baschetbaliste de la CSS Premium Sibiu pregătite de profesorii Lucian Petru Negru (principal) și Eduard Marinca (secund) au avut o comportare foarte bună.

În faza grupelor, echipa sibiană a pierdut cu Smart Basketball Team Cluj Napoca (31-47) și cu CSM București (48-55) și a câștigat cu ACS Genial Baschet 22 București (66-52), clasându-se pe locul 3.

Sâmbătă, în meci de clasament pentru locurile 5-8, CSS Premium Sibiu s-a impus în disputa cu LT Lucian Blaga Reghin, scor 37-25. Duminică, în partida pentru locurile 5-6, fetele antrenate de Lucian Negru și Eduard Marinca au câștigat cu LPS Alba Iulia, scor 39-33.

Jucătoarea Sibiului, Ilinca Miron a fost desemnată cel mai bună recuperatoare a Turneului Final la U 13.

Participarea echipei CSS Sibiu U13 la turneul final a fost o acțiune cofinanțată de Consiliul Județean prin proiect pe Agenda Sportivă pentru entitățile de drept public pe anul 2024.

LOT CSS Premium Sibiu: Ilinca Miron, Irina Dăbulescu, Emilia Stoica, Delia Constantin, Alexandra Cărăuș, Alesia Paca, Rebeca Popa, Giada Prodan, Ariana Faur, Ștefania Chiș, Teodora Brădeanu, Alice Vișan, Maria Bogdan, Sophia Ignat, Olivia Bulea, Ștefania Fulea, Sasha Deac, Alina Pădurar.