corvinul hunedoara produce surpriza și câștigă cupa româniei la sibiu după o finală fabuloasă cu oțelul galați (video foto)

După o finală memorabilă la Sibiu, echipa de Liga 2 Corvinul Hunedoara a cucerit miercuri Cupa României, învingând la loviturile de departajare pe Oțelul Galați. După 120 de minute de joc spectaculos, scorul a fost 2-2.

Stadionul Municipal Sibiu a găzduit pentru al doilea an consecutiv ultimul act al Cupei României, cu aproape 12.000 de spectatori în tribune.

A fost o atmosferă superbă pe nou arenă din Sibiu, unde au venit peste 5000 de fani ai Corvinului și peste 2500 de fani ai Oțelului.

După un început de joc în care echipele s-au studiat, Oțelul a deschis scorul în minutul 27 prin Rusevic, care a transformat superb o lovitură liberă de la 20 de metri, direct în vinclu.

Corvinul egalează în minutul 39, când Pârvulescu a centrat în careul gălățenilor, mingea este deviată de Miguel Silva și ajunge cu noroc la M. Coman, care înscrie de la 12 metri. La pauză a fost egalitate la Sibiu, scor 1-1.

Oțelul primește penalty în minutul 58, când Bodișteanu ajunge la minge înaintea lui Neacșa, care îi pune piciorul în față și îl împiedică. Anes Rusevic transformă cu mari emoții și Galațiul este din nou în avantaj: 2-1.

Abia intrat pe teren, Tănasă ratează o ocazie uriașă pentru Oțelul și trage pe lângă poarta goală din 3 metri, în unghi greu. Echipa de eșalon secund reușește să egaleze din nou în minutul 74 prin Manolache, care a punctat cu un șut bine plasat din 16 metri.

Oțelul își pierde mult din ideile ofensive și Corvinul controlează finalul timpului regulamentar. Trupa lui Florin Maxim putea da lovitura în prelungiri, când Manolache a reluat cu capul pe lângă poartă. A fost 2-2 și s-a intrat în prelungiri.

Echipa de Superliga are o ocazie uriașă prin Lameira, care șterge mingea din 4 metri, după o centrare de pe dreapta de la Cissoti. În replică, Hrezdac șterge și el cu capul o minge din fața porții oțelare. Nu s-a mai întâmplat nimic notabil și s-a ajuns la loviturile de departajare.

La 11 metri, totul este loterie. Oțelul a sperat după ratarea lui Coman. Apoi, Galațiul a ratat trei penaltyuri consecutive prin Gaitan, Lameira și Ghiocel!

Corvinul a ratat și ea apoi prin Pîrvulescu, dar Herghelegiu bate bine ultimul penalty pentru hunedoreni și aduce trofeul la echipa de Liga 2. Divizionara secundă merge astfel în preliminariile Europa League, în primul tur al calificărilor!

CORVINUL: Lefter – Fl. Iacob, Lică (Chindriș 90), Manolache, Velisar – Bradu, Hrezdac (Herghelegiu 119) – M. Lupu, Neacșa (I. Pop 85), N. Pîrvulescu – M. Coman. Antrenor: Florin Maxim

OȚELUL: Pap – Zhelev, Yabre (Ghiocel 119), Cisse, Miguel Silva – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel (Malle 75), Rusevic (Gaitan 75), Bodișteanu (A. Tănasă 68). Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitru: Marcel Bîrsan (București), A1: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), A2: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), VAR: Rareș Vidican (Satu-Mare), AVAR: Szabolcs Kovacs (Carei).