voleibalistele under 17 de la css sibiu au câștigat divizia de perspectivă al doilea an consecutiv

Echipa CSS Sibiu a câștigat turneul final al Diviziei Perspectivă din campionatul feminin de volei U17 (cadete), care s-a disputat la Oradea.

CSS Sibiu, echipă antrenată de profesorul Emil Ciufudean a terminat neînvinsă turneul final al Diviziei de Perspectivă de la Oradea, acolo unde au participat șase echipe. Sibiencele au obținut victoria în toate cele cinci partide disputate.  Cel mai dificil joc a fost cel cu echipa gazdă, LPS Bihorul Oradea, acolo unde voleibalistele de la CSS au revenit spectaculos de la 0-2 la seturi și au obținut victoria.

”Am câștigat pentru al doilea an la rând Divizia de Perspectivă. De anul trecut, Federația a împărțit campionatul în Elită și Persepctivă. Noi am intrat din nou la Perespectivă și am câștigat din nou. Fetele noastre sunt mai mici cu 1-2 ani față de cele care joacă, am jucat și cu fete de U 15, iar sezonul viitor sper să prindem să jucăm la Elită. CSS Sibiu a obținut și 3 premii individuale, Sofia Florea fiind cea mai bună extremă, Vivien Matei cea mai bună ridicătoare și Cristiana Crețu cea mai bună apărătoare a turneului”.

Divizia Perspectivă este un fel de ligă secundă a campionatelor U17 și U19, înființarea ei permițând și echipelor care au avut prestații mai slabe în prima parte a campionatului să își continue parcursul în campionat.

Turneul final U17 (f) – Divizia Perspectivă: Rezultatele meciurilor