handbalistele de la măgura cisnădie, victorie importantă în lupta pentru evitarea locurilor de baraj

Măgura Cisnădie a făcut un pas mare spre menținerea în Liga Națională de handbal feminin, după succesul obținut sâmbătă pe teren propriu, 30-24 cu HC Zalău.

Echipa cisnădiană a câștigat un meci aproape decisiv pentru evitarea locurilor de baraj, contra celor de la Zalău.

Prima repriză a duelului din Sala Măgura a fost unul destul de echilibrat, la capătul căreia echipa lui Weber avea 13-11. În partea secundă, Cisnădie s-a detașat însă pe tabelă la 24-17 în minutul 46. Cu internaționala Elena Roșu în formă excelentă în faza de atac, cu Rajcic în vervă în poartă,  Măgura a câștigat detașat, 30-24.

Cu 2 etape înainte de final, Măgura este pe 9, la egalitate de puncte cu locurile 10 și 11. Tg. Jiu, Baia Mare și Măgura duc o luptă foarte strânsă pentru evitarea locului 11, care duce la baraje.

În ultimele două etape, Cisnădia mai joacă acasă cu Corona Brașov și în deplasare cu Rapid București. Cum formația cisnădiană este dezavantajată la directele cu Tg. Jiu și Baia Mare, șansele să evite barajul sunt destul mici.

Măgura: Rajcic, Pașca – Roșu 11, Caliskan 8, Bardac 4,Abed-Kader 4,  Moldoveanu, Jlezi, Tomescu, M. Ilie, Galinska.