csc șelimbăr a pierdut la hunedoara. ”călăreții roșii”, fără nicio victorie în play-off-ul ligii 2 (foto)

În ultimul meci din etapa a șaptea a play-off-ului Ligii 2, CSC Șelimbăr a pierdut în deplasare, 1-3 cu Corvinul Hunedoara și echipa lui Claudiu Niculescu rămâne pe locul 3 în clasament.

Jucătorii lui Claudiu Niculescu au ieșit pe teren cu un mesaj de susținere morală pentru primarul din Șelimbăr, Marius Grecu, care în ziua jocului și-a înmormântat tatăl.

În duelul echipelor din play-off fără drept de promovare, șelimbărenii au deschis scorul în minutul 8, când Panos centrează dintr-o lovitură liberă, iar Alexandru Gîț înscrie cu capul din 11 metri, lângă bara din stânga. A fost primul gol pentru fundașul dreapta pentru ”călăreții roșii”. Corvinul egalează în minutul 34, când D. Pop ridică o minge peste apărarea oaspeților, Câmpan țâșnește și îl învinge pe portarul Roșca.

Hunedorenii trec în avantaj în minutul 51, când Lupu reia cu capul din careu, portarul Roșca respinge în față, iar M. Coman înscrie cu capul din 6 metri.

Se face 3-1 în minutul 84, după o acțiune pe flancul drept a lui Iacob, care intră în careu, trimite înapoi pentru Bradu, care trage din 10 metri și îl învinge pe Roșca.

S-a terminat 3-1 pentru Corvinul, care astfel își consolidează locul 2. În schimb, după ce a condus sezonul regular, echipa lui Claudiu Niculescu este în regres și nu a câștigat niciun meci în cele șapte jocuri de play-off.

”Sunt foarte dezamăgit de cum am arătat în acest meci. Trebuie să fim uniți și să scoatem maxim din ultimele meciuri. Trebuie să vină prima victorie și să ne descătușăm. Meciul s-a rupt la primul lor gol, aveam 1-0, trebuia să ținem de rezultat, după ne-am descoperit și am încercat să dăm golul doi, dar nu am reușit. Din păcate, noi avem un blocaj, ne-a apăsat mult faptul că nu a venit prima victorie” a spus fundașul dreapta de la Șelimbăr, Alex Gîț.

Gabi Deac subliniază că Șelimbărul nu câștigă deși la Hunedoara a fost al treilea meci consecutiv în care a condus. ”Trebuie să fim cu toții un pic mai agresivi, să menținem rezultatul atunci când conducem. Este al treilea meci la rând în care am deschis scorul dar nu am câștigat, unul am făcut egal și două le-am pierdut, asta nu se întâmpla în sezonul regular” a afirmat și Gabi Deac.

CSC Șelimbăr: Roșca – Gîț, Palmeș, Natea, Alexe – Panos (Moussinga 61′), T. Călin (Hernando 46′) – Monea (G. Deac 61′), Soare, Visic (Ayine 46′) – Al. Pop (Schieb 78′). Antrenor: Claudiu Niculescu.