fc hermannstadt, învinsă la galați de oțelul. sibienii au jucat aproape o repriză în superioritate numerică (video)

Deși a jucat aproape o repriză în superioritate numerică, FC Hermannstadt a pierdut duminică la Galați, scor 0-1 cu Oțelul, în etapa a șaptea din play-out-ul Superligii.

După victoria de joi de la Sibiu cu Petrolul, antrenorul Măldărășanu a vrut să aducă prospețime și a schimbat 6 jucători, însă FC Hermannstadt a părut anesteziată. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 3, după ce Yabre a pus capul din câțiva metri la o centrare dintr-o lovitură liberă de pe flancul stâng. Sibienii puteau primi o lovitură de la 11 metri, după ce Zhelev l-a călcat în careu pe Paraschiv, dar centralul Antonie nu a văzut și nici VAR nu a intervenit.

Oțelul este aproape de desprindere în minutul 42, când șutul lui Bodișteanu este deviat de Ionuț Stoica și se scurge de puțin pe lângă poarta sibiană. A fost 1-0 la pauză, după o repriză modestă pentru trupa lui Marius Măldărășanu.

La pauză, tehnicianul sibienilor încearcă revitalizarea echipei și face trei schimbări, iar echipa începe să preseze. Din minutul 53, oțelarii rămân în inferioritate, după ce Samuel Teles îl lovește în săritură pe Mino Sota și primește direct cartonașul roșu. Abia intrat pe teren, Gabi Iancu este aproape de egalare după un corner, dar șutul său violent lovește bara laterală.

În superioritate numerică, Sibiul nu a pus mari probleme în ofensivă, acolo unde a fost lipsit total de luciditate, ca de altfel mai în toate meciurile din deplasare în acest sezon.  După o fază creată de Ianis Stoica, Neguț a reușit o execuție spectaculoasă, dar Cisse a scos de pe linia porții. În prelungiri, Ionuț Stoica preia în careu, trage puternic dar exact pe direcția portarului advers.  Apoi, Neguț scapă de încasarea celui de-al doilea galben după un gest nesportiv.

S-a terminat 1-0 pentru Oțelul, care urcă momentan pe primul loc  în play-out. În schimb, FC Hermannstadt coboară pe locul 2 dar mai poate fi depășită și de UTA.

FC Hermannstadt: Căbuz – Medina (Butean 46), Bejan, Ionuț Stoica, Opruț – Balaure, Mino (Dr. Iancu 80), Biceanu (G.Iancu 66), Jipa (Ianis Stoica 46) – Fonseca (Neguț 46), Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu