CSU Sibiu a cedat sâmbătă în Sala Transilvania, 69-74 cu CSO Voluntari, în meciul al patrulea din play-off-ul Ligii Naționale de baschet masculin. Scorul la general este 2-2 și echipa care va merge în semifinale se va decide luni, la Voluntari.

Având 2-1 la general, universitarii aveau șansa să închidă duelul cu ilfovenii chiar în Sala Transilvania printr-o nouă victorie. Nu a fost însă seara sibienilor, care au câștigat un singur sfert, iar deznodământul duelului se amână pentru luni.

Mai incisivă, Voluntari a câștigat primul sfert cu 18-15. Sibiul a fost în avantaj în al doilea sfert, 18-17, astfel că la pauza mare ilfovenii aveau 35-33.

Echilibrul a fost la fel de pregnant și în sfertul al treilea, încheiat 20-20. Ilfovenii au controlat însă ultimul sfert și de la 55-55 s-au desprins decisiv la nouă puncte. Cu un minut înainte de final s-a accidentat și Barro.

Cu 20 de secunde înainte de final, Sibiul s-a apropiat la trei puncte și speranțele unor prelungiri au revenit în Sala Transilvania. Sibiul nu a mai reușit minunea din meciul precedent. CSO Voluntari a câștigat cu 74-69 și a trimis meciul în decisivul de pe teren propriu. Se repetă istoria din sezonul trecut?

CSU: Threatt 17, Uță 17, Loving 9, Dragoste 9, Barro 8, Ivanov 4, Pratt 3, Kuti 2.

CSO Voluntari – BC CSU Sibiu 2-2

• Meciul 1: Duminică, 14 aprilie, (Voluntari): 91-89
  • Meciul 2: Marți, 16 aprilie, (Voluntari): 96-98
  • Meciul 3: Joi, 18 aprilie, (Sibiu): 90-89
  • Meciul 4: Sâmbătă, 20 aprilie, (Sibiu): 69-74
  • Meciul 5: Luni, 22 aprilie, (Voluntari)csu sibiu pierde meciul patru din play-off cu cso voluntari. totul se decide luni în deplasare