păltiniș rășinari a câștigat derby-ul pe pe obor cu voința sibiu și este din nou lider în liga 4 (video)

ACS Plătiniș Rășinari a făcut un pas mare spre titlul județean, după ce a câștigat sâmbătă pe ”Obor”, 2-1 cu Voința Sibiu.

Echipa lui Dragoș Năstase, ACS Păltiniș Rășinari a dat lovitura și a câștigat derby-ul în Liga 4, 2-1 în deplasare cu Voința Sibiu. Cu șase etape înainte de finalul Ligii 4, Păltiniș Rășinari a redevenit lider, având un punct avans față de Voința și este mare favorită să meargă la barajul de promovare contra campioanei din Harghita.

Bogdan Chirilă și Tudor Stoian au marcat pentru oaspeți pe ”Obor”  și Rășinari a condus cu 2-0. Voința a făcut un meci modest și nu a reușit decât să reducă din handicap în ultimul minut de prelungiri prin Moldovan. S-a terminat 1-2, o victorie meritată pentru Păltiniș Rășinari după aspectul jocului și oaspeții au sărbătorit o victorie uriașă.

Cu un punct avans, echipa lui Dragoș Năstase trebuie doar să nu se mai împiedice în cele șase etape rămase de disputat, în care își permite și un egal. În caz de egalitate de puncte la final cu Voința, Rășinari are avantajul meciurilor directe, primul criteriu de departajare.