victorie senzațională pentru csu. sibiul a revenit de la minus 22 de puncte cu voluntari și e la un pas de semifinale (video)

Condusă cu 22 de puncte, CSU Sibiu a revenit fabulos în al treilea meci cu CSO Voluntari, a împins meciul în prelungiri și a câștigat cu 90-89.

Într-o Sală Transilvania plină ochi, Sibiul a început moale jocul și după 3 minute, ilfovenii aveau 8-0, iar Rinkevicius a luat primul time-out. Cu folos, gazdele reușesc trei coșuri consecutive și este time-out și la Voluntari. Sibienii întorc la 11-8 în minutul 7. După primul sfert, Voluntari conducea cu 17-16.

Ilfovenii au controlat total sfertul secund și s-au distanțat la 26-16 în minutul 14. Sibiul a căzut, Voluntari a câștigat sfertul cu un neverosimil 31-11 și avea 48-27 la pauza mare. Dacă era box, echipa lui Rinkevicius ar fi fost numărată în corzi. E însă baschet, iar Sibiul este parcă echipă nemțească, nu ești sigur că ai învins-o decât când se urcă în autocar și pleacă de la sală.

În sfertul a treilea, sibienii au avut momente bune, dau startul spre o recuperare miraculoasă și se apropie la 12 puncte. Revirimentul a continuat și la finalul sfertului al treilea, CSU mai avea de recuperat 9 puncte, 52-61. CSU a relansat meciul la 61-67 în minutul 35.  La 73-78 cu un minut înainte de final, Sala Transilvania a sperat într-o minune.  Și ea s-a produs, Sibiul a egalat după liberele lui Threatt și s-a ajuns la prelungiri, 78-78, după un final dramatic.

În prelungiri, sibienii au avut nervii mai tari pe final. Magicul Threatt a luat o acțiune pe cont propriu, a fost faultat, apoi a transformat cele două libere care au adus victoria, cu 1 secundă înaintea finalului. S-a terminat 90-89 după un meci absolut fabulos și ”vulturii” au 2-1 la general.

Trupa lui Rinkevicius poate  face pasul decisiv spre semifinale sâmbătă, de la ora 20.00, când în Sala Transilvania este programat meciul al patrulea.

CSU: Threatt 28, Barro 14, Loving 13, Dragoste 12, Kuti 10, Uță 8, Ivanov 4, Pratt 1.

CSO Voluntari – BC CSU Sibiu 2-1

• Meciul 1: Duminică, 14 aprilie, (Voluntari): 91-89
  • Meciul 2: Marți, 16 aprilie, (Voluntari): 96-98
  • Meciul 3: Joi, 18 aprilie, (Sibiu) 90-89
  • Meciul 4: Sâmbătă, 20 aprilie, ora 20.00 (Sibiu)
  • Meciul 5*: Luni, 22 aprilie, (Voluntari)