csc șelimbăr pierde la miercurea ciuc, în debutul play-off-ului la liga 2. ”călăreții roșii” nu mai sunt lideri

CSC Șelimbăr a pierdut luni, în prima etapă din play-off-ul Ligii 2, 0-2 în deplasare cu FK Miercurea Ciuc și echipa lui Claudiu Niculescu a pierdut fotoliul de lider.

”Călăreții roșii” au pierdut luni, la Miercurea Ciuc primul joc din deplasare în acest sezon și al doilea la general.  Ciucanii au deschis scorul în minutul 16, după o centrare de pe dreapta, fructificată cu capul de Jelena.

Harghitenii se desprind în minutul 30, după reușita lui Bakos, care s-a trezit cu mingea la picior singur în 6 metri, după ce apărarea șelimbăreană a stat foarte prost. A fost 2-0 la pauză pentru ciucani, care au reușit o repriză mult mai bună.

FK Miercurea Ciuc putea majora scorul în minutul 52, când Jebari a lovit bara. Echipa lui Niculescu a urcat în atac, fără însă a avea ocazii mari la poarta gazdelor. În minutul 67, Deac trage și Balogh deviază cu brațul de pe linia de 16 metri. Sibienii cer justificat penalty, dar asistentul a arătat că minge a a fost afară, însă decizia era una dificilă.  Tot Deac trage peste câteva minute, mingea este deviată și trece puțin pe lângă.

S-a terminat 2-0 pentru FK Miercurea Ciuc și CSC Șelimbăr a pierdut astfel fotoliul de lider. În etapa a doua, ”călăreții roșii” vor juca la Cisnădie cu Corvinul Hunedoara.

CSC Șelimbăr: Roșca – Gîț, Palmeș, Natea, Mitrea – Panos, T. Călin (Ayine 58) – Monea (Hernando 46), Soare (Rotund 46), Schieb (G. Deac 58) – Al. Pop (Visic 67). Antrenor: Claudiu Niculescu