csu pierde la rapid, după ce a condus cu 16 puncte. sibiul joacă în play-off cu voluntari sau argeș

Deși a condus și cu 16 puncte, CSU Sibiu a pierdut duminică seara în deplasare, după prelungiri, 82-87 cu Rapid București, în penultima etapă din Top 10 al Ligii Naționale de baschet masculin.

Sibienii au fost în control în primele trei sferturi ale meciului din deplasare cu Rapid. CSU a câștigat primul sfert cu 20-18, iar la pauza mare avea 44-34. Diferența a continuat să crească și în sfertul al treilea, adjudecat de sibieni cu 19-15, astfel că echipa lui Rinkevicius avea 63-49 după 30 de minute și se părea că a rezolvat jocul.

Nu a fost așa, pentru că universitarii au risipit repede avantajul de 16 puncte căpătat în startul ultimului sfert.  Rapid a întors neverosimil scorul în doar 6 minute și conducea cu 68-67 în minutul 36.  CSU a revenit la conducere, feroviarii au egalat din nou cu 9 secunde înainte de final, 74-74. Threatt a dus ultimul atac pentru sibieni, dar a ratat din poziție excelentă, astfel că s-a ajuns din nou la prelungiri, așa cum a fost și la Sibiu.

În prelungiri, feroviarii s-au desprins rapid la 80-74 și s-au impus cu 87-82. Sibienii au căzut pe locul 6 în Top 10 și nu mai pot urca sau coborî, indiferent de rezultatul din ultima etapă, de la Dinamo.

Astfel, ”vulturii” vor  juca în play-off cu ocupanta locului 3, Voluntari sau FC Argeș, cu eventualul meci decisiv în deplasare.

CSU: Loving 20, Barro 14, Kuti 14, Threat 13, Ivanov 11, Uță 6, Dragoste 4, Pratt.