csu sibiu, demolată în derbyul ardealului. clujul s-a impus cu 99-65 (video)

CSU Sibiu a fost spulberată duminică în Sala Transilvania de U BT Cluj, scor 65-99 și are emoții pentru  a prinde o clasare bună în play-off-ul Ligii Naționale de baschet.

Nimic nu a mers în jocul Sibiului în derbyul Ardealului cu U BT Cluj, marea favorită la câștigarea trofeului și în acest sezon. Sala Transilvania a fost plină, galeriile au fost superbe, dar pe teren alb-negrii au început în forță și aveau 22-6. E clar, în Liga Națională, U BT este din altă galaxie și rămâne invincibilă. În schimb, în acest sezon, echipa sibiană nu este la înălțimea suporterilor, care prind o medalie fără probleme.

U BT Cluj a fost în control în primul sfert și conducea cu 26-15 după 10 minute. Pratt și Uță au dat tonul revenirii Sibiului, care a jucat mult mai bine în sfertul secund și s-a apropiat la 5 puncte. Au fost 10 minute spectaculoase, în care s-a jucat cu garda jos, fără apărare, vulturii fiind în avantaj după acest sfert: 29-28. A fost din păcate doar un foc de paie și singurul sfert în care trupa lui Rinkevicius a ținut ritmul cu adversarii.

La pauza mare, Clujul avea 54-44 în derbyul Ardealului și Sala Transilvania vibra. Însă, oaspeții au apăsat pedala de accelerație în sfertul al treilea și s-au desprins decisiv, 70-48 în minutul 26, iar în Sala Transilvania a fost tăcere. Înaintea ultimului sfert, clujenii aveau 74-51.

Scorul a continuat să ia proporții în ultimul sfert, când U BT s-a dus la 87-53. Meciul a mers într-un singur sens și clujenii au făcut spectacol la Sibiu, câștigând cu 99-65. CSU a fost de nerecunoscut în a doua repriză, în care a contabilizat multe ratări, lipsă de luciditate și fără spirit de echipă.

Universitarii au coborât pe locul 6 în Top 10 și vor termina faza a doua a Ligii Naționale cu două deplasări în Capitală, la Rapid și Dinamo. Dacă mai coboară în clasament, ar urma să joace în sferturi cu U BT Cluj sau CSM Oradea, o misiune imposibilă, iar medalia din sezonul trecut nu se va mai repeta.

Dezavantajată la directele cu Tg. Mureș, CSU nu este încă singură nici de locul în play-off. Cum locul 4 pare greu de obținut, sibienii speră să își mențină locul actual, astfel riscă un duel fără șanse cu U BT Cluj sau Oradea.

CSU: Uță 15, Prat 13, Dragoste 10, Threatt 7,  Kuti 7, Loving 5, Barro 4, Ivanov 4, Gavriloaia, Bădițascu.