bashetbaliștii under 16 de la csu sibiu câștigă duelul cu lsp târgu mureș (video)

În Campionatul Național de baschet masculin U 16, CSU Andu Sibiu a câștigat sâmbătă disputa pe teren propriu, 93-82 cu LPS Târgu Mureș.

Duelul la Under 16 din Sala Transilvania dintre CSU Andu și LPS Târgu Mureș a fost un meci în care ambele echipe s-au concentrat mai mult pe faza ofensivă, oaspeții controlând o bună parte din meci.

Mureșenii au profitat în primele trei sferturi de tranziția defensivă lentă, imprecizia la libere (doar 14 din 36) și greșeli neforțate. Băieții pregătiți de Nikola Pavlovic au întors meciul în ultimul sfert, cu o defensivă mai exactă și mai agresivă, dar și cu decizii inspirate în atac și cu o precizie mai bună la aruncări, risipind emoțiile de final.
Principalii marcatori de la CSU Andu  au fost Bilous 20, Otgon 19, Băcilă 18, Sledinschi 10p.
În etapa viitoare, CSU Andu va juca din nou acasă, contra liderului neînvins al grupei naționale, CSM Petrolul Ploiești.
După 12 etape, echipa sibiană este pe locul 4 în grupa națională a Campionatului U 16, cu un bilanț de 7-5.