csc șelimbăr a câștigat cu chindia. ”călăreții roșii” au terminat sezonul regular din liga 2 pe primul loc

CSC 155 Șelimbăr a câștigat sâmbătă, la Cisnădie, 2-1 cu Chindia Târgoviște și astfel echipa lui Claudiu Niculescu a terminat sezonul regular pe primul loc.

Gazonul de la Cisnădie a fost sâmbătă unul precar, care a împiedicat un joc spectaculos.  Contrar cursului jocului de pe Stadionul Măgura, Chindia deschide scorul în minutul 33 prin Zivkovic, care profită de respingerea defectuoasă a lui Mitrea la o centrare și trimite din prima, la colțul lung.

În prelungirile primei reprize, Panos este faultat în careu și gazdele beneficiază de primul penalty din acest sezon. Mijlocașul Tudor Călin execută bine, în plasa laterală, fără șanse pentru portarul oaspeților, care ghicise colțul:1-1.

Șelimbărenii au ratat o ocazie uriașă în minutul 63, după o schemă la o fază fixă, Al.Pop se încurcă în minge, balonul sare la Palmeș care din 10 metri trage pe lângă poartă.

Echipa lui Niculescu a dat lovitura în minutul 81, prin Schieb, care ajunge înaintea portarul advers la o minge în adâncime și reușește să înscrie.

”Călăreții roșii” au terminat sezonul regular din Liga 2 cu 42 de puncte din 19 meciuri și vor merge în play-off, dar nu au drept de promovare.  În ciuda acestui fapt, Șelimbăr își propune să facă jocuri bun eîn play-off și să termine pe primele poziții.

CSC Șelimbăr:  Roșca – Gîț, Palmeș, Natea, Mitrea – Panos, T. Călin – G. Deac (Schieb 61), Soare (Rotund 74), R. Hernando (Monea 61) – Al. Pop (Visic 74). Antrenor: Claudiu Niculescu