Mari fotbaliști care nu au câștigat niciodată campionatul

În fotbalul modern contează extrem de mult să câștigi cât mai multe trofee și de aceea nu prea mai există jucători foarte loiali. Aceștia schimbă echipele destul de des, în speranța că vor ajunge la un club cu care să poată să cunoască gloria.

Harry Kane spre exemplu, nu a mai rezistat la Tottenham, formație cu care în 10 ani nu a reușit să triumfe în nicio competiție. Vara trecută s-a transferat la Bayern Munchen, dar se pare că această mutare nu a fost prea inspirată, cel puțin nu momentan.

Gruparea bavareză este pe locul al 2-lea în Bundesliga și se pare Leverkusen va lua titlul pentru că este lider autoritar. Astfel de cazuri au mai fost în trecut și nu sunt deloc puține. Mai jos vei afla ce mari fotbaliști nu au reușit niciodată să câștige campionatul.

1. Steven Gerrard

Legendarul mijlocaș Steven Gerrard a câștigat foarte multe trofee precum Liga Campionilor, Cupa UEFA, Supercupa Europei, Cupa Angliei, Cupa Ligii Angliei sau Supercupa Angliei. Nu are însă niciun titlu de campion și probabil acesta este cel mai mare regret al carierei sale.

Unde a jucat „Stevie G”

A fost loial unui singur club, părăsindu-l abia pe final de carieră. El a jucat la aceste echipe:

• Liverpool (1998 – 2015)
  • Los Angeles Galaxy (2015 – 2017)

După retragere a devenit antrenor, el fiind în momentul de față la Al-Ettifaq, în Arabia Saudită.

2. Bobby Moore

Tinerii poate nu au auzit de el, dar este un fost fundaș central englez. Cu naționala Angliei a câștigat Cupa Mondială în 1966, fiind căpitanul echipei. Palmaresul său la nivel de club este însă unul foarte modest, el cucerind doar o Cupă și o Supercupă a Angliei.

Formațiile la care a fost Bobby Moore

Aproape toată cariera a jucat în țara natală, dar a mai fost și la alte echipe. Iată unde a evoluat:

• West Ham (1958 – 1974)
  • Fulham (1974 – 1976)
  • San Antonio Thunder (1976)
  • Fulham (1976 – 1977)
  • Herning Fremad (1977 – 1978)
  • Seattle Sounders (1978 – 1979)

Din păcate, în anul 1953 el a trecut în neființă, deși era destul de tânăr, doar 51 de ani.

3. Gordon Banks

Coechipier cu Bobby Moore la naționala Angliei care a câștigat Cupa Mondială din 1966, el este considerat ca fiind cel mai bun portar din istoria țării sale. Are însă doar alte două trofee în palmares, el triumfând în Cupa Angliei cu două echipe diferite.

• Fort Lauderdale Strikers (1978)

I s-a alăturat în ceruri fostului său coleg în anul 2019, la venerabila vârstă de 81 de ani.

4. Socrates

Fizicul acestui brazilian era impozant pentru că avea 1,93 înălțime, dar cu toate acestea era un mijlocaș ofensiv excelent. Însă, nu a reușit să câștige niciun trofeu important de-a lungul carierei sale. Cu promoția cod promo la Betano poți paria pe fotbal în cele mai bune condiții.

Unde a evoluat celebrul Socrates

Pentru o scurtă perioadă a fost și în Europa, dar iată care sunt trupele pentru care a jucat:

• Botafogo (1973 – 1978)
  • Corinthians (1978 – 1984)
  • Fiorentina (1984 – 1985)
  • Flamengo (1986 – 1987)
  • Santos (1988 – 1989)
  • Botafogo (1989)

În 2011 a părăsit această lume, pe când avea doar 57 de ani.

5. Fernando Torres

Nu s-a retras de mult timp din fotbal, deci iubitorii acestui sport îl cunosc foarte bine pe acest atacant spaniol. A câștigat Cupa Mondială, Campionatul European, Liga Campionilor, Europa League și Cupa Angliei, dar niciodată un titlu de campion național.