remontada spectaculoasă pentru csu sibiu. a întors meciul cu dinamo în ultimul sfert

După trei înfrângeri consecutive în campionat, CSU Sibiu a câștigat luni în Sala Transilvania, 77-66 cu Dinamo București, în meci din Top 10 al Ligii Naționale de baschet masculin.

Dinamo a fost mai precisă în primul sfert, în care a condus cu 20-8 și pe care l-a adjudecat cu 23-18. Echipa lui Rinkevicius a revenit în sfertul al doilea, în care s-a impus cu 19-13. Astfel, la pauza mare, ardelenii au avut avantaj minim, 37-36.

Sibiul a capotat în sfertul al treilea, în care oaspeții au pornit cu un parțial de 9-0.  Dinamo a câștigat acest sfert cu 23-14 și conduceau cu 59-51 înaintea ultimelor 10 minute, care se anunțau decisive. Din fericire, a fost un ultim sfert perfect pentru universitari, poate cel mai bun din actualul sezon. Cu două minute înainte de final, sibieni aveau 69-66, apoi scorul a luat proporții.

CSU a revenit senzațional, a câștigat ultimul sfert cu 26-7 și a reușit astfel două puncte mari în Liga Națională, 77-66 la final cu Dinamo.  Cu un bilanț de 6-7, CSU a urcat în Top 10 pe locul 4 și respiră mai ușurată, însă lupta pentru o clasare cât mai bună în play-off este una foarte strânsă.

CSU: Threatt 19, Loving 14, Barro 11, Kuti 10, Pratt 9,  Gavriloaia 8, Uță 6, Dragoste, Ivanov.