baschetbaliștii u 16 de la csu andu sibiu, victorie clară cu leii bucurești

În Sala Transilvania, CSU Andu Sibiu s-a impus sâmbătă cu scorul de 98-87 în disputa cu Leii București, în meci contând pentru etapa a 10-a a Grupei Valorice A din Campionatul Național de baschet U 16.

Partida de juniori U 16 dintre CSU Andu și Leii București a avut două părți foarte diferite, astfel că primele două sferturi au fost dominate de oaspeți, care au etalat o ofensivă extrem de eficientă, astfel că sibienii s-au văzut conduși la pauză, scor 44-55.

Cele 15 minute de odihnă au prins bine pentru băieții de la CSU Andu,  care au schimbat ritmul jocului în partea secundă. Echipa pregătită de Nikola Pavlovic  a găsit mult mai ușor modalitățile prin care să spargă zona vicecampionilor de anul trecut la U 15.
Astfel, juniorii de la CSU Andu au controlat clar finalul de meci și au câștigat la final detașat, cu 98-87.
De la sibieni s-au remarcat în acest meci Bilous (24 puncte), Sledinschi (24 puncte) și Otgon (23 puncte).
Teodosiu (12 puncte), Băcilă (8 puncte), Popa (5 puncte) și Dinescu (2 puncte), au completat lista marcatorilor pentru echipa sibiană.