pivotul csu sibiu, rareș uță prefațează duelul de marți cu rapid bucurești : ”a apărut o rivalitate între noi”

După o lună de pauză, echipa masculină de baschet CSU Sibiu revine în Sala Transilvania marți, de la ora 19.00, în jocul cu Rapid București.

CSU vine după două înfrângeri consecutive în campionat, cu Brașov și U Cluj, a ajuns la un bilanț de 5-6 și are mare nevoie să câștige cu Rapid București. Trupa lui Rinkevicius a pierdut și ultimul joc oficial, în cupă, cu CSM Constanța. Biletele se găsesc online aici, la prețul de 30 de lei.

Cu o victorie marți contra Rapidului, universitarii revin pe locul 4 în Top 10 al Ligii Naționale. În schimb, dacă pierd disputa cu feroviarii, sibienii ar începe să aibă emoții pentru a prinde primele opt poziții, cele care duc în play-off. De altfel, clasarea pe locurile 8 și 7 în Top 10 duce către meciuri fără șanse în sferturile de finală, cu U Cluj și CSM Oradea, astfel că ”vulturii” trebuie să spere la minim locul 6.

Pivotul lui CSU Sibiu, Rareș Uță a prefațat jocul cu Rapid București. ”A fost o perioadă foarte importantă pentru noi, un pic ne-am deconectat, apoi am reluat munca și ne-am antrenat mult acolo unde am văzut că mai avem probleme. Rapid cu siguranță va veni foarte motivată după meciurile din finala mică de anul trecut, cred că a apărut o mică rivalitate între noi, ceea ce este foarte bine. După o lună de pauză fără meci în Sibiu, sunt convins că vor veni mulți iubitori de baschet la meci, cu ajutorul lor sunt sigur că vom învinge” a spus Rareș Uță.

Partida CSU Sibiu – Rapid București se va disputa marți, de la ora 19.00 și va fi transmisă în direct de Digi Sport. Federația a delegat un trio de arbitri format din Alin Faur, Șerban Rasoga și Vlad Dumitrescu.