csu, victorie cu voluntari în primul meci din top 10. sibiul a câștigat meciul la 4 puncte diferență

CSU Sibiu a pornit sâmbătă seara în Top 10 cu o victorie importantă în Sala Transilvania, cu CSO Voluntari, scor 84-79.

Sibiul a câștigat în prima etapă din Top 10, 84-79 în Sala Transilvania cu CSO Voluntari, un meci la startul căruia ilfovenii erau favoriți.

Primul sfert a unul foarte echilibrat, ilfovenii au condus cu 13-7, dar sibienii au revenit imediat. Cele două echipe au mers cap la cap, astfel că după 10 minute scorul era 15-15.

Echipa lui Rinkevicius a făcut diferența în sfertul al doilea, pe care și l-a adjudecat cu 26-17. La pauza mare, universitarii aveau 41-32. Gazdele au aruncat excelent din spatele arcului de cerc, iar la un moment dat au condus cu  59-42.  După 30 de minute, CSU părea că rezolvase punctele: 59-48.

Ilfovenii au dominat ultimul sfert, în care au făcut eforturi să revină pe tabelă și s-au apropiat la trei puncte cu un minut înainte de final, 76-73, dar gazdele au gestionat bine finalul. S-a terminat 84-79 și sibienii au reușit astfel două puncte prețioase în lupta pentru un loc cât mai bun în Top 10. Americanii veniți în iarnă, Threat (2o) și Loving (19) au fost principalii marcatori.

CSU Sibiu are un bilanț de 5-4 și a urcat moment pe locul 2, dar are un meci mai mult disputat decât Oradea. Galben-albaștrii vor juca la Brașov în cadrul următorului meci din Top 10, pe 5 februarie.