CSU câștigă detașat cu FC Argeș. Sibiul urcă pe locul 4 în Conferința B (foto video)

CSU Sibiu a făcut un pas mare spre Top 10 în Liga Națională de baschet masculin, după victoria reușită sâmbătă, în Sala Transilvania, scor 83-70 cu FC Argeș Pitești.

Susținută de 1200 de fani, CSU Sibiu a câștigat primul sfert cu 21-18. Argeșenii au început mai bine în sfertul secund, au prins un run de 8-2 și Tomas Rinkevicius a cerut time-out la 23-26. De la 34-37, Sibiu a întors rapid în finalul sfertului și a intrat la vestiare cu 40-38.

YouTube video

Au urmat însă 10 minute perfecte pentru ardeleni. CSU Sibiu a reușit un run de 9-0 și s-a desprins în sfertul al treilea, 57-45 în minutul 27. Tabela a indicat 61-49 la finalul celui de-al treilea sfert și trupa lui Rinkevicius avea un avantaj consistent înaintea ultimelor 10 minute.

Diferența a devenit de 16 puncte, iar Tomas Rinkevicius a cerut time-out la +10 pentru Sibiu.  În cele din urmă avantajul lui CSU Sibiu a rămas unul liniștitor pentru final și ”vulturii” nu au avut vreo emoție. CSU s-a impus cu  83-70 și a urcat pe locul 4 în Conferința B, reușind să depășească Constanța.

Cei mai buni marcatori pentru universitari au fost Jay Threat (18 puncte), Pavlin Ivanov (10) și Rareș Uță (10). Jucătorii lui Rinkevicius au sărbătorit cele două puncte alături de superba galerie din Sala Transilvania.

Sibiul va încheia anul la Constanța pe 30 decembrie, în etapa a 15-a a Ligii Naționale. Situată pe 6, Craiova speră și ea să prindă Top 10, astfel că galben-albaștrii rămân sub presiune pentru ultimele patru jocuri din sezonul regular. Trupa lui Rinkevicius are însă avantajul unui program accesibil în ultimele două etape, când va juca la Ploiești și acasă cu Focșani.