fc hermannstadt pierde cu uta după o serie de 13 meciuri fără înfrângere (video, foto)

După 13 etape fără eșec, FC Hermannstadt a pierdut sâmbătă la Oradea, 0-2 cu UTA, în meci contând pentru etapa 18 din Superligă.

Pentru prima dată în acest campionat, antrenorul Măldărășanu a început cu doi atacanți veritabili, Paraschiv și Fonseca, însă reușitele din ofensivă au fost puține. După 13 etape fără eșec, FC Hermannstadt pierde la Oradea cu UTA, după ce a făcut un jos modest în repriza secundă.

YouTube video

Verifică aici cotele Superbet pentru meciurile din SuperLiga!

După un sfert de oră de joc, titularizat pentru prima dată în campionat, Murgia trage bine din 17 metri, puțin pe lângă poarta arădenilor. În minutul 20, UTA are o ocazie mare, după ce Pop trage din doar 7 metri în bară, mingea ajunge la Luckassen, acesta șutează în blocajul lui Bejan.

În minutul 31, Luckassen trage puternic cu stângul din 14 metri, dar Căbuz respinge. Terenul a devenit din ce în ce mai greu, un adversar pentru ambele echipe, însă arădenii s-au adaptat mult mai bine.

După pauză, tot UTA e mai periculoasă, Omondi rămâne singur cu Căbuz în 8 metri ușor lateral dreapta și trage pe jos, dar Căbuz intervine.

Sibiu este periculos în minutul 66, când Jipa trage puternic din colțul careului mare, dar puțin pe lângă poartă, în singura ocazie a ardelenilor din partea secundă. Trupa de pe malul Cibinului a lăsat impresia că este mulțumită cu remiza și nu s-a adaptat la starea precară a gazonului.  UTA este periculoasă în minutul 71, după o centrare de pe dreapta, Micovschi reia din voleu din 6 metri, dar o face defectuos.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

Arădenii au o contră foarte periculoasă în minutul 78, când Rareș Pop scapă singur spre poarta sibiană și trage în transversală. Faza a anunțat golul arădenilor din minutul 79, când Pop pasează decisiv, Luckassen scapă singur și trage plasat, la colțul lung, pentru 1-0.

Vine repede și golul al doilea în minutul 82, imediat după o dublă schimbare a lui Măldărășanu, Micovschi este găsit în marginea careului mic și cu un șut plasat face 2-0. Spre final, Omondi ratează din câțiva metri. De remarcat și debutul în campionat la Sibiu pentru Kevin Ciubotaru.

Sibiul a coborât pe locul 6 și și poate fi depășit și de U Cluj, dacă ”șepcile roșii” câștigă meciul de acasă cu  U Craiova 1948.

Hermannstadt: Căbuz – Butean (Antoche 63), Bejan, Stoica, Oroian (Medina 46) – Balaure, Mino (Biceanu 81), Murgia, Jipa (Ciubotaru 81) –  Paraschiv, Fonseca (Neguț 63).